Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wszystko co musisz wiedzieć o folii bąbelkowej

Od wynalezienia w 1957 roku folia bąbelkową to jeden z najpopularniejszych materiałów do pakowania. Chroni delikatne towary przed uszkodzeniami w czasie transportu, amortyzuje, izoluje, a nawet dostarcza rozrywki i pozwala się odstresować. Skąd wziął się fenomen folii bąbelkowej?

Każdy zetknął się kiedyś z folią bąbelkową. Możemy się nawet założyć, że nie było to przypadkowe spotkanie, a raczej częste kontakty. W końcu folia bąbelkową jest niezwykle uniwersalnym materiałem wykorzystywanym na szeroką skalę w wielu branżach, ale też na użytek prywatny.

Charakterystyka folii bąbelkowej

Folia bąbelkową to rodzaj opakowania, które składa się z plastikowego arkusza pokrytego w regularnych odstępach małymi bąbelkami wypełnionymi powietrzem. I właśnie od tych pęcherzyków powietrza folia wzięła swoją nazwę. Folia bąbelkowa nazywana jest też zamiennie folią pęcherzykową. Po angielsku natomiast będzie nazywana określeniami „bubble wrap”, „bubble paper” albo też „bubble foil roll”.

Folia ma jedną płaską stronę, druga strona jest natomiast trójwymiarowa o charakterystycznej, bąbelkowej strukturze. Pęcherzyki powodują, że jest materiałem miękkim i elastycznym, który dość łatwo można dopasować do kształtu przedmiotów, które zamierzamy opakować. Lekka, ale jednocześnie wytrzymała folia pomaga chronić zapakowany przedmiot przed uszkodzeniami, ale też wilgocią i zabrudzeniami. Można ją poddać recyklingowi.

Wytwarza się ją z bezpiecznej folii polietylenowej LDPE, nieszkodliwej dla zdrowia. Chociaż najbardziej rozpowszechniona jest bezbarwna folia pęcherzykowa, materiał z którego została wyprodukowana umożliwia modyfikację koloru.

8f2050bd3127d48e5ed6c8d6afe027e3.jpg

Rodzaje folii bąbelkowej

Folia pęcherzykowa niegdyś występowała w jednej, standardowej formie. Na przestrzeni lat udoskonalono wynalazek doprowadzając do powstania folii, które można wykorzystać do różnych celów:

  • Standardowa folia bąbelkowa jest chyba najczęściej spotykaną odmianą. Jest nie tylko rozwiązaniem uniwersalnym wykorzystywanym przez wiele firm, ale i bardzo ekonomicznym - zakup folii w rolkach może zmniejszyć wydatki na zabezpieczanie towarów. Warto zakupić rolki folii o odpowiadających nam parametrach na stronach specjalizujących się w sprzedaży materiałów do pakowania, jak Neopak i Opako.
  • Folia bąbelkową oversize, która ma charakterystyczne bąbelki większych rozmiarów niż folia standardowa. Duże bąble powietrza świetnie sprawdzą się podczas zabezpieczania większych gabarytowo przedmiotów.
  • Koperty bąbelkowe z podklejanym zamknięciem nadadzą się do pakowania niewielkich, delikatnych przedmiotów, ale też zabezpieczą dokumenty przed wilgocią i zabrudzeniem.
  • Do pakowania urządzeń elektronicznych i nośników danych wykorzystuje się antystatyczną folię bąbelkową, która poza właściwościami standardowej folii bąbelkowej uniemożliwia gromadzenia się ładunków elektrostatycznych.
  • Folia bąbelkową wzmocniona pianką polietylenową jest jeszcze bardziej wytrzymała i nadaje się do owijania niezwykle kruchych wyrobów szklanych.
  • Rozwiązanie stworzone w oparciu o technologię produkcji folii pęcherzykowej, czyli foliowe poduszki wypełnione powietrzem. Są ekonomicznym materiałem, bo ich konstrukcja składa się z 99% powietrza i 1% folii. Woreczki sprawdzają się jako wypełnienie kartonów zapewniając amortyzację przed wstrząsami i chroniąc przedmioty przed przemieszczaniem się.
  • Samoprzylepna folia bąbelkowa, której niewątpliwą zaletą jest brak przemieszczania się folii po przyklejeniu do przedmiotu, co zapewnia jeszcze lepszą amortyzację podczas transportu dając pewność, że przedmiot będzie w pełni zabezpieczony. Jak łatwo się domyślić klej umieszczony jest na płaskiej stronie folii.
  • Stosowanie folii bąbelkowa z perforacją jest zdecydowanie wygodniejsze i szybsze, ponieważ nie trzeba jej ciąć przy użyciu narzędzi.

Folia bąbelkowa powstała przez przypadek?

To prawda. Jej wynalazcy początkowo chcieli wytworzyć trójwymiarową tapetę plastikową, ale nie wszystko poszło zgodnie z planem. Z maszyny, która została skonstruowana przez dwóch amerykańskich inżynierów - Alfreda Fieldinga i Marca Chavannesa zamiast tapety wydobywała się jedynie folia z licznymi pęcherzykami powietrza. Twórcy nie dali przytłoczyć się tej porażce, a efekt uboczny produkcji przekształcił się w stworzenie najpopularniejszego materiału do pakowania, bez którego nie sposób sobie wyobrazić pakowania przesyłek.

dbfbc53700fc0a53ff5a4a4e42508396(1).jpg

Wykorzystanie folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa to produkt uniwersalny, którego znanych zastosowań są dziesiątki. Począwszy od najpowszechniejszego zastosowania folii bąbelkowej czyli używania jej do owijania przedmiotów, które mamy zamiar wysłać. Te same właściwości folii można wykorzystać w czasie przeprowadzek i transportowania przedmiotów.

Poza owijaniem przedmiotów folią, sprawdzi się też jako wypełniacz paczek. A w przeciwieństwie do innych wypełniaczy folia nie rozsypie się i nie będzie potrzeby sprzątania rozsypanych elementów po otwarciu kartonu.

Często widuje się też folię jako element kopert bąbelkowych. Dzięki niej przesyłane przedmioty są zabezpieczone na wypadek uszkodzeń mechanicznych i warunków atmosferycznych. Koperty tego typu wykorzystywane są do wysyłki elektroniki i innych delikatnych przedmiotów, ale też dokumentów i zdjęć.

Folią pęcherzykową owijane są często rośliny na zimę. Folia ma chronić je przed zimnym powietrzem, ale by nie odciąć im zupełnie dopływu powietrza nakłuwa się ją tworząc niewielkie otwory.

Dość nietypowym zastosowaniem folii jest wykorzystanie jej do stworzenia warstwy izolacyjnej do termoizolacji ścian i dachów. Okazuje się, że folia wykazuje spory opór cieplny, który sprawia, że energia nie jest pochłaniana, ale odbijana. Folia jest też tanią alternatywą specjalnych materiałów do przykrywania basenów ogrodowych na zimę. Dzięki niej woda zabezpieczona jest przed warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniem.

Do czego jeszcze używa się folii bąbelkowej? Do wyładowywania stresu! Chyba nie istnieje osoba, która na widok folii bąbelkowej nie miałaby ochoty poprzebijać pęcherzyków powietrza. To nie tylko sposób na upust emocji, ale i świetna zabawa!

Dlaczego warto używać folii pęcherzykowej?

Doskonale amortyzuje przedmioty nią owinięte uniemożliwiając uszkodzenia i zadrapania. Folia bąbelkowa jest bardzo lekkim materiałem, który nie powoduje wzrostu wagi opakowania. Jest wytrzymała na rozdarcia i rozciąganie. Dzięki elastyczności potrafi dopasować się do kształtu owijanego nią przedmiotu. Wykazuje odporność na wilgoć i inne warunki atmosferyczne, jak temperatura, czy zanieczyszczenie powietrza. Wykazywane przez nią właściwości termoizolacyjne chronią zabezpieczone nią produkty przed gwałtownymi zmianami temperatur. Można ją poddać recyklingowi.

Jak prawidłowo owijać przedmioty folią bąbelkową?

Strona o bąbelkowej strukturze powinna przylegać do owijanego przedmiotu. Dzięki temu na jego powierzchni powstaje warstwa amortyzująca przed uszkodzeniami i chroniąca przed czynnikami zewnętrznymi. Strona płaska skierowana jest na zewnątrz, co ułatwia przyklejanie do niej taśmy. Owinięcie przedmiotu odwrotnie nie powinno drastycznie obniżyć walorów ochronnych folii, jednak poprawne jej użycie gwarantuje skuteczniejszą ochronę.

Alternatywy dla folii bąbelkowej

Mimo powszechności wykorzystywania folii bąbelkowej nie jest ona jedynym materiałem dostępnym na rynku. Do pakowania można także wykorzystać:

- Papier bąbelkowy, który w strukturze przypomina folię bąbelkową, a jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

- Chipsy styropianowe tworzone z materiałów w pełni biodegradowalnych pod wpływem wody i powietrza. Dzięki nim można zapełnić puste miejsca w kartonie zabezpieczając wysyłane przedmioty przed uszkodzeniami.

- Papier nacinany w formie plastra miodu, który może służyć do owijania towaru, ale także jako wypełniacz do paczek. Papier nacięty w ten sposób nie kruszy się i nie rozpada.

- Wełnę drzewną, która może być również estetycznym dodatkiem do pakowania.

- Kolejną bardzo ekologiczną alternatywą będzie wypełniacz papierowy wytwarzany w 100% z makulatury.

- Wspomniane wyżej foliowe woreczki wypełnione powietrzem powstałe przy wykorzystaniu podobnej techniki, podobnie jak folia bąbelkową będą w stanie zabezpieczyć przesyłany przedmiot przed wstrząsami i przemieszczaniem się.

Więcej na : https://neopak.pl/folie/folia-babelkowa

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę