Od środy 15. grudnia nowe obostrzenia
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nowych obostrzeń do 31 stycznia 2022 roku. Obniżono do 30% limity miejsc dla osób, które nie pokażą covidowego certyfikatu.
Nowe obostrzenia, które mają obowiązywać od 15. grudnia 2021 roku do 31. stycznia 2022 roku i nie dotyczą osób zaszczepionych:
- limit 30 % w restauracjach, hotelach, klubach, teatrach, kinach, obiektach sportowych, kościołach,
- zamknięcie dyskotek i miejsc do tańczenia,
- testy obowiązkowo dla osób mieszkających z osobami chorującymi na Covid-19, niezależnie od posiadanego certyfikatu,
- osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na Covid-19, max. 24 godziny przed przekroczeniem granicy lub mniej
- od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
Rozporządzenie Rady Ministrów mówi:
„§ 26a. Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawanego za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19.”;
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz tłumaczył na konferencji: „Co do przedsiębiorców i tego, czy mają prawa, czy nie mają prawa wymagać przedstawienia certyfikatu covidowego, w rozporządzeniu wskazano, że jeśli klient chce skorzystać z danego punktu czy to gastronomicznego, czy noclegowego, to na kliencie ciąży obowiązek przedstawienia certyfikatu. Jeśli go nie przedstawi, przedsiębiorca, czy to prowadzący restaurację, czy hotel, nie powinien takiej osoby wpuszczać. Jeżeli w Polsce właściciele klubów i dyskotek nie mają problemu z selekcjonowaniem swoich klientów pod kątem ubioru, to nie widzę przeciwwskazań, aby przedsiębiorcy mogli wymagać certyfikatów covidowych”.
Co z zabawami sylwestrowymi?
Na brak wyłączenia miejsc do tańczenia na 31. grudnia i 1. stycznia zwrócił uwagę dziennikarz Krzysztof Berenda. Szybko zareagowało Ministerstwo Zdrowia i przypomniało:
„zgodnie z deklaracją podczas konferencji obostrzeniowej, na Sylwestra pojawi się możliwość "świętowania" w reżimie sanitarnym do 100 osób z limitami. Ten zapis pojawi się w kolejnej nowelizacji rozporządzenia. Podtrzymujemy zapowiedź