Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 27 stycznia 2022 napisz DONOS@

Od nowego roku program Rodzina 500 plus w ZUS-ie

Trwające wypłaty środków z programu 500 plus będą do końca maja 2022 odbywały się w gminach. Od 1 stycznia 2022 roku ZUS zacznie przyjmować wnioski o nowe świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus, a od lutego na kolejny okres rozpoczynający się od czerwca 2022 r.

- Przygotowania do obsługi programu Rodzina 500 plus trwają już od dłuższego czasu. Pierwsze wnioski trafią do nas po nowym roku. Złożyć je będzie można wyłącznie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla klientów zmieni się przede wszystkim to, że wnioski o świadczenie od nowego roku będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a wypłata świadczeń będzie przekazywana wyłącznie  na rachunek bankowy. Każdy klient, który będzie potrzebował pomocy przy założeniu konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożeniu internetowo wniosku o 500 plus, taką pomoc uzyska na Sali Obsługi Klienta w każdej placówce ZUS.

- Ważną zmiana jest również sposób prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego. Cała korespondencja w postaci pism, informacji i decyzji będzie przekazywana również tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS – wyjaśnia rzeczniczka. 

- Ponieważ przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus będzie odbywać się stopniowo, oznacza to, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.- dodaje Katarzyna Krupicka

W tej sytuacji osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gmin nie muszą zgłaszać faktu pobierania świadczenia 500 plus do ZUS. Dopiero od 1 lutego 2022 r. będą mogły składać do Zakładu wnioski na kolejny okres rozpoczynający się  1 czerwca 2022 r. w ramach nowego naboru.

źródło: ZUS

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę