Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 28 stycznia 2022 napisz DONOS@

Sztuczna choinka miejska zabłyśnie na Mikołajki

Na Starym Rynku nadal leży piach i zalega cisza, dlatego po raz drugi choinka miejska nie będzie zielona i pachnąca jak las, tylko złocista, świetlista, rozbłyskana tysiącami światełek, czyli ledowa na 12 i pół metra. Stanie w Parku Jana Pawła II w pobliżu pływalni i będzie czekać na towarzystwo.

Ciągle nie wiadomo, ile kosztuje świąteczna iluminacja Łomży. Tysiące ledów choinki miejskiej są podłączone do sieci oświetleniowej Miasta, jak latarnie uliczne. Może i drogo, ale efektownie przez kilka tygodni będzie cieszyć małych i dużych mieszkańców ponad 1000-letniej Łomży. Konstrukcja stanęła w Parku Świętego, zaś na iluminację poczekamy do zmierzchu w poniedziałek, 6. grudnia. 

Strzelisty stożek światła nie będzie samotny. W pobliżu przysiądzie ledowa wiewiórka gigantka, co w łapkach twardo utrzyma meteor. Renifer będzie bez pary i bez sań z Mikołajem, który woli po raz drugi wynalazki epoki motoryzacji, na szczęście, tym razem bez spalin z rury wydechowej motoru. Miś Łomżatek stał się ulubieńcem najmłodszych, ale i wśród wcześniej urodzonych budzi sympatię. Może jak Miś Colargol z francusko-polskiej bajki na dobranoc o niedźwiadku, co uwielbiał śpiew, chociaż z początku nie miał słowiczego głosu. A może jak wspomnienie niewinnego dzieciństwa.. 

Atrakcji w przedświątecznej przestrzeni będzie więcej, ale znanych z poprzednich lat: lokomotywa z dwoma wagonikami, domek z baśni i skrzydła anioła, który się zdematerializował, aby dać szansę ludziom, żeby w pogodnym i odrobinę refleksyjnym nastroju spróbowali odrobinkę się przeanielić. Aby czara fontanny w centrum nie rozczarowała brakiem wody, projektanci zaplanowali świetlne widowisko: strugi wodne zamarzną w złotych promieniach, łukowato emanujących na wyobraźnię. 

Prawdziwa i pachnąca choinka będzie na... 
Uroczyście świetlisty szlak wyznaczą latarnie w głównej alei - od ołtarza papieskiego z Chrystusem Królem ku planowanej "małej gastronomii" przez wiceprezydenta Garlickiego zamiast drzew - i na pierścieniach papieskich z cytatami Papieża: to 18 walców, z blaskiem otaczającym ozdobnie słupy.

W dawnej, starszej części parkowej, bliżej ulicy Reymonta i Bema, stanie druga choineczka zielona. Wprawdzie sztuczna, ale wysoka na 6 i pół metra, z bombkami, a może też łańcuchami i ozdobami. Prawdziwa i pachnąca choinka pojawi się na placu Niepodległości w swoim czasie, który niebawem nadejdzie. Przystrojone zostaną 4 choinki żywe na Rondzie Solidarności i znacznie od nich wyższa i rozłożystsza zielona siostra iglasta przy ulicy Wojska Polskiego na rogu 3 Maja (dawniej 1. maja). Najbliższe tygodnie pracownikom Zakładu Dróg i Zieleni MPGKiM zajmie instalowanie około 220 stroików na latarnie. Po Bożym Narodzeniu A.D. 2020 dużo tych "gałązek z bombką" cieszyło oko do Wielkanocy, Zapominalski jelonek z herbu na ratuszu życzył zimowo wesołych świąt na wiosnę.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146 

 

210204100642.gif
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę