Wybieramy dyski HDD - jak nie przepłacić?
Przechowywanie informacji w dzisiejszych czasach coraz częściej jest przekazywane osobom trzecim, a wszystko to pod postacią różnego rodzaju chmur i dysków internetowych. Wiele osób pragnie jednak bezpieczeństwa, które zapewniają dyski HDD. Opcja ta jest coraz tańsza, gdyż wypierana zostaje przez opcje SSD. Ma jednak swoje wielkie zalety, a przede wszystkim pojemność, która pozwala na przechowywanie bardzo dużej liczbie danych. Jak wybrać dysk, aby nie przepłacić?
Jak działa dysk HDD?
Zanim przejdziemy do opisywania wszystkich parametrów dysków twardych, warto poznać ich zasadę działania, gdyż łatwiej wtedy będzie pojąć ich właściwości. Konstrukcja dysku HDD nosi miano talerzowej, a wszystko to przez magnetyczny, obracający się dysk, na którym przechowywane i przesyłane są dane. Wybierając dysk, warto spojrzeć na promocje, które często można znaleźć na stronie https://www.sferis.pl/dyski-hdd-2898.
Dziś bardzo często można spotkać się ze standardem, którym są dyski SSD, jednak ich pojemności nie są tak duże, jak w przypadku HDD. Właśnie z tego powodu bardzo wielu użytkowników wyposaża się zarówno w dysk pamięci flash, jak i opcję HDD. Szybszy z nich nada się do najważniejszych programów, jak i samego oprogramowania komputera. Dyski twarde sprawdzą się za to dużo lepiej w przechowywaniu dużych liczby danych, a wszystko to przez ogromne pojemności w niewielkich cenach.
Na jakie parametry warto spojrzeć przy wyborze dysku HDD?
Dyski twarde różnią się od siebie wieloma cechami, na które trzeba dokładnie spojrzeć, jeśli pragniemy wybrać urządzenie w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę?
-
Pojemność dysku – jest to aspekt, który jest często najważniejszy w oczach kupujących. Nic w tym dziwnego, gdyż wiele osób potrzebuje tego rodzaju dysku głównie do przechowywania bardzo dużej liczby danych. Na rynku można spotkać wielkości aż do kilkudziesięciu terabajtów, jednak mało kto aż tyle potrzebuje. Aby nie przepłacić, warto określić swoje potrzeby i dodać do tego mały zapas.
-
Rodzaj interfejsu – chodzi tutaj o sposób podłączenie do płyty głównej. Wyróżnia się najczęściej trzy rodzaje: SATA I, II i III. Ta ostatnia jest najczęściej wybieraną opcją, gdyż oferuje prędkość przesyłu danych aż do 600 MB/s.
-
Ilość pamięci podręcznej – im więcej, tym tak naprawdę lepiej, jednak opcje powyżej 64 MB są często zbyteczne, szczególnie że rola ta jest ważniejsza w dyskach podstawowych, którymi coraz częściej są opcje SSD.
-
Liczba talerzy – tutaj chodzi głównie o komfort pracy, gdyż im więcej talerzy, tym głośniejsze działanie dysku. Brzęczące urządzenie, przy którym pracujemy długie godziny, może być z czasem irytujące.
-
Prędkość obrotowa – dla zwiększenia komfortu i szybkości pracy, warto stawiać tutaj na opcje z 7200 obr./min.
Jak nie przepłacić za dysk HDD?
Przede wszystkim nie ma sensu starać się kupować dysków twardych o jak najwyższych parametrach prędkościowych – tutaj i tak nie przebiją one wersji SSD. Dużo lepszą opcją jest zainwestowanie w mały dysk SSD, jak i większy, choć niekoniecznie najszybszych, model HDD. W ten sposób otrzymamy szybkość pracy, a jednocześnie niezwykle dużą pojemność.
Warto też dokładnie wiedzieć, jak duża pojemność będzie dla nas odpowiednia. W ten sposób unikniemy niepotrzebnie dużych dysków, które nie przydadzą się nam w przyszłości. Niezależnie, na jaki dysk się zdecydujemy, warto tego zakupu dokonać na: https://www.sferis.pl/, gdzie codziennie łatwo o korzystne promocje.
tekst płatny