Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 grudnia 2021 napisz DONOS@

Mniej wypadków przy pracy w Podlaskiem

Białostocki Oddział ZUS informuje, że w pierwszym półroczu 2021 roku wypłacił 836 osobom prawie 5 mln zł na jednorazowe odszkodowania wypadkowe. A średnia wysokość świadczenia wyniosła 5,8 tys. zł. To o 180 mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

W kraju w pierwszej połowie 2021 roku, w związku z wypadkiem przy pracy, wypłacono ponad 153 mln zł, a dotyczyło to 22 tys. osób. W analogicznym okresie 2020 roku w podlaskim 1016 mieszkańcom przekazano kwotę 5,2 mln zł. Ta liczba wypłaconych odszkodowań była wyższa niż w tych samych miesiącach w roku 2019 o 39.

- Od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi 1033 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy  doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji  - informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W celu uzyskania odszkodowania należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletny wniosek. Powinien on zawierać:

  • wniosek o jednorazowe odszkodowanie, 
  • protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy 
  • wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający informację, że leczenie i rehabilitacja zostało zakończone.

- Warto przypomnieć, że od 25 czerwca 2019 roku obowiązuje nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Dokumenty  sporządzone według starego wzoru mogły być stosowane nie dłużej niż do 31 grudnia 2019 roku. Mimo to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadal wpływają wnioski o odszkodowanie, do których załącznikiem jest protokół sporządzony na starym wzorze. W takim przypadku zachodzi konieczność przeprowadzania postępowania wyjaśniającego, co powoduje przedłużenie terminu załatwienia sprawy, a tym samym wypłaty świadczenia - dodaje  rzeczniczka.

źródło: ZUS

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę