Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Wybudowany gazociąg spod Łomży zasili gazem nowy blok elektrowni Ostrołęka

Nowo wybudowany gazociąg Polska – Litwa, który przechodzi niedaleko Łomży, zasili gazem nowy blok energetyczny „C” Elektrowni Ostrołęka. Wody Polskie zgodziły się na budowę gazociągu z Uśnika (koło Śniadowa) do Ostrołęki i przecięcie kilku cieków wodnych.

Po tym jak fiaskiem zakończyła się budowa ostatniego bloku węglowego w Ostołęce, która kosztowała około 1,5 mld zł, do gry weszli Orlen i PGNiG. W grudniu podpisano porozumienie PKN ORLEN S.A., ENERGA S.A. i PGNiG S.A. dotyczące kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka „C”. Zdecydowano, że nowy blok ma być zasilany gazem. Teraz realności nabierają prace planistyczne. Trwają przygotowania do budowy nitki gazociągu od Uśnika koło Śniadowa do Ostrołęki. Przyłącze na potrzeby CCGT w Elektrowni Ostrołęka „C” będzie miało długość około 20 km i średnicę około 700 mm. 

Przypomnijmy, gazociąg Polska – Litwa, który biegnie pod Łomżą w założeniu miał połączyć oba systemy energetyczne. W tej chwili trwają prace końcowe polegające na rekultywacji terenu i testach. Zakończenie prac powinno nastąpić na przełomie 2021/2022 roku. Liczy on około 350 km (w Polsce) i biegnie od tłoczni Hołowczyce w kierunku Łomży. W okolicy wsi Rudka-Skroda na ternie gminy Mały Płock skręca na północ w kierunku Suwałk i Litwy.

Poza dwukierunkowym połączeniem systemów gazowych Polski i Litwy, celem inwestycji było zwiększenie dostępności gazu w Polsce północno-wschodniej. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę