Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Praca w Łomży - gdzie szukać pracy?

Łomża to miasto położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim. Liczba mieszkańców Łomży wynosi 60 tys., zaś powiat zamieszkuje nieco ponad 50 tys. osób. Łomża stanowi główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy regionu łomżyńskiego. Atutem miasta jest bliskość do stolicy, dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, a także duża dostępność terenów, przygotowanych do prowadzenia biznesu. Miasto słynie z browaru, który zapewnia wiele miejsc pracy. Na terenie Łomży i całego powiatu są również zlokalizowane inne zakłady pracy, oferujące zatrudnienie dla specjalistów z różnych dziedzin. Jak obecnie wygląda bezrobocie w regionie? Kto może liczyć na zatrudnienie i atrakcyjne zarobki?

Bezrobocie w Łomży

Stopa bezrobocia w Łomży pod koniec września br. wynosiła 6,9%, dużo lepiej wyglądała sytuacja w powiecie łomżyńskim, gdzie wskaźnik ten wynosi 4,2%. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy wyniosła 2360, z czego 1344 stanowiły kobiety. Dane są obiecujące, ponieważ rok temu zarejestrowanych było ponad 3000 osób. Obecna liczba bezrobotnych jest najniższa od 1990 roku. Największą grupę bezrobotnych stanowią osoby długotrwale bezrobotne, które stanowią 50,3% ogółu zarejestrowanych. Osoby do 30 roku życia stanowiły 27,3% wszystkich zarejestrowanych, a osoby powyżej 50 roku życia 27,1%. Najliczniejszą grupę bezrobotnych stanową osoby bez kwalifikacji zawodowych oraz bez doświadczania zawodowego. W ostatnich miesiąca nie odnotowano zwolnień grupowych. Pracodawcy zgłosili ponad 80 ofert zatrudnienia. 

Zarobki w Łomży

Przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi 5193,68 zł, czyli mniej niż średnia dla całego kraju, wynosząca 5681 zł. Zarobki zależą przede wszystkim od branży. Na największe wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści IT, programiści, pracownicy sektora finansowego oraz ekonomiści. Trend ten widoczny jest na terenie całego kraju. Najgorzej opłacane są branże usługowe, m.in. handel, gastronomia, turystyka. Niskie wynagrodzenie otrzymują również osoby wykonujące proste prace fizyczne oraz pracownicy ochrony.

Gdzie szukać pracy w Łomży?

W Łomży rozwinięty jest przemysł spożywczy, działają mleczarnie, browar, zakłady produkujące skrobię ziemniaczaną, a także firmy z branży meblowej, energetycznej, informacyjnej i telekomunikacyjnej. Dość dobrze rozwinięta jest branża turystyczna, ponieważ Łomża leży na terenie Zielonych Płuc Polski. W samym mieście jest ponad 6600 podmiotów gospodarczych, w powiecie łomżyńskim kolejne 3655 podmiotów. Pracę można znaleźć w wielu branżach, ale najbardziej poszukiwani są pracownicy usług medycznych i opiekuńczych. Potrzebni są lekarze, farmaceuci, fizjoterapeuci, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych. Duże braki w pracownikach notują branże budowlana oraz przemysł. Tutaj na prace mogą liczyć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, m.in. inżynierowi czy kierownicy budowy, jak i z zawodowym. Mile widziani są specjaliści z uprawnieniami np. operatorzy CAD czy spawacze. Pracę w Łomży mogą również znaleźć nauczyciele, pracownicy socjalni, pracownicy sprzedaży internetowej, sprzedawcy i kasjerzy, ekonomiści, księgowi oraz specjaliści HR. Aby znaleźć pracę w Łomży, warto sprawdzać oferty w urzędzie pracy oraz regularnie przeglądać ogłoszenia w internecie. Warto wpisać w wyszukiwarkę Praca Łomża, a pojawią się aktualne oferty. Aby zwiększyć swoje szanse na ciekawą pracę, warto brać udział w targach i giełdach pracy, a także założyć konto na LinkedIn lub podobnych serwisach.

Łomża ma duży potencjał, w mieście funkcjonuje Podstrefa Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, koszty prowadzenia działalności są niższe niż w dużych miastach. Znalezienie pracy nie jest dużym problemem, ale warto kształcić się w kierunkach deficytowych, które gwarantują dobre zarobki. 

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę