Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Współpraca na rzecz ptaków

Nowe budki lęgowe dla ptaków zawisły na terenie Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Pięknej. To efekt współpracy ŁSM z Warsztatem Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA”, których podopieczni nie tylko wykonali domki, ale też brali udział w ich zawieszeniu. – Pomyśleliśmy, że warto zrobić takie budki – mówią Maciej, Artur i Tomasz, uczestnicy zajęć w pracowni politechnicznej WTZ. – Projekt był z internetu, materiały mieliśmy, a cała reszta to była praca zespołowa. Nie było to trudne, poza dokładnym dopasowaniem poszczególnych elementów, a teraz mamy satysfakcję, że zrobiliśmy coś dla przyrody!

Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Bernatowicza 3, od roku 2000 działający pod patronatem firmy „BONA”, to placówka, której głównym celem działalności jest usamodzielnienie uczestniczących w zajęciach osób o różnym stopniu niepełnosprawności, aby mogły normalnie funkcjonować w życiu codziennym, zarówno w domu, jak i w kontaktach z innymi ludźmi. Uczestnicy zajęć mogą rozwijać się w ośmiu pracowniach pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów terapii zajęciowej, a jedną z nich jest pracownia politechniczna. – Robimy tu różne rzeczy: ramki do obrazów, różne wypalanki, witraże, drewniane domki – wyliczają Maciej, Artur i Tomasz. – Sklejamy też modele statków i samolotów, a teraz robiliśmy te cztery domki ze sklejki i z blaszanymi daszkami. Przednia część się otwiera, więc można je czyścić. 

– Nadchodziła jesień i uznaliśmy, że w ramach tych naszych zajęć fajnie będzie zrobić kilka budek lęgowych dla ptaków – mówi Paweł Czerwonko, instruktor terapii zajęciowej w pracowni politechnicznej. – Skontaktowaliśmy się po sąsiedzku z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową, czy byłaby możliwość wywieszenia ich w naszej okolicy, żebyśmy mogli, na przykład podczas spacerów, obserwować czy zadomowiły się w nich jakieś ptaki, czy nasza praca była przydatna. Spółdzielnia zareagowała bardzo pozytywnie, decyzja była pozytywna i dzisiaj zawiesiliśmy te domki. Wiemy też, że za rok znowu podejmiemy ten temat, bo to wartościowa sprawa.

W słoneczne, środowe przedpołudnie budki zostały zawieszone przez pracowników ŁSM na drzewach przy ulicy Pięknej. Uczestniczyli w tym również ich twórcy, którzy poza zapowiedzią wykonania kolejnych domków, deklarują również uważne obserwowanie ich ptasich lokatorów. 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni – podsumowuje Zbigniew Wysocki z Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – W ŁSM dbamy również o tego typu sprawy, jak domki dla kotów wolnobytujących czy budki lęgowe dla ptaków, tak więc inicjatywa Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA” wpisała się w to, co robimy od lat. Do tego ta współpraca zapowiada się na dłuższą i pokazuje, że o przyrodę możemy dbać wszyscy, co również jest bardzo pozytywnym aspektem tej inicjatywy. 

Wojciech Chamryk 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę