Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

11. Listopada Święto Narodowe - harmonogram uroczystości

We czwartek 11. listopada przypada 103 rocznica odzyskania niepodległości. W Łomży i regionie odbędzie się wiele uroczystości i spotkań patriotycznych. Pierwsze z nich już dzień wcześniej, w środę 10. listopada.

Już dziś, w środę 10. listopada o godz. 13:00 w Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie odbędzie się zakończenie projektu Podlaskie Zasilane Kulturą, którego zwieńczeniem będzie czytanie performatywne pt. "Ścieżka obok drogi" autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny w wykonaniu Beaty Antoniuk i przy akompaniamencie Bogdana E. Szczepańskiego. Autorem koncepcji jest Jarosław Antoniuk, scenografię przygotował Przemysław F. Karwowski. Łomżyński Teatr gościł w Nowogrodzie, Ciechanowcu, Zbójnej, Łomży, a ostatnim przystankiem będzie Drozdowo.

Utwór pt. "Ścieżka obok drogi" ukazuje symboliczny sposób myślenia autorki o roli, jaką pełniła przy swoim zwierzchniku. Tak, jak często trasa ścieżki krzyżuje się z główną drogą, tak losy życiowe poetki zostały splecione z losami Marszałka. Swoje wspomnienia pisze niezwykle ciepło, dając odbiorcy opis swoich wrażeń, przeżyć, uczuć, zwykłego życia i codziennej pracy. Jeśli chcesz zatem ujrzeć fragmentaryczny zapis dwudziestolecia międzywojennego oraz postać Marszałka Piłsudskiego jako ciepłego, promieniującego dobrocią człowieka, serdecznie zapraszamy na literackie spotkanie, będące unikalnym wspomnieniem o Józefie Piłsudskim.

W środę także, w Szkole Podstawowej w Wygodzie  o godz. 17. odbędzie się Festiwal Pieśni Patriotycznych. Wystąpią uczniowie Szkół Podstawowych Gminy Łomża w następujących kategoriach wiekowych: I - wykonawcy w wieku 5-10 lat oraz II - wykonawcy w wieku 11-18 lat. 

W Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży o godz. 18:30 koncert z serii: Scena Muzyki Polskiej koncert Atom String Quartet/Szczecin Philharmonic Wind Quartet: Dawid Lubowicz – skrzypce, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela, Filippo del Noce – flet, Mateusz Żurawski – obój, Piotr Wybraniec – klarnet, Edyta Moroz – fagot.

W programie: pieśni Mieczysława Karłowicza w aranżacji muzyków Atom String Quartet na dwa kwartety: smyczkowy i dęty drewniany. 

Bezpłatne wejściówki do odbioru w siedzibie Filharmonii. 

W czwartek 11. listopada 2021 roku

godz. 8:30 – złożenie kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego i Miejscach Pamięci Narodowej

godz. 9:00 – uroczystość przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody, Niepodległościowy Apel Pamięci (ul. Sienkiewicza 10)

godz. 10:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Janusza Stepnowskiego (Katedra Łomżyńska)

godz. 11:00 – Bicie dzwonów kościelnych

godz. 11:30 – zapalenia zniczy na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich (cmentarz, ul. M. Kopernika)

godz. 12:30 – złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego (Muzeum Lutosławskich w Drozdowie)

godz. 12:00 Dzień szacunku dla munduru (18. Łomżyński Pułk Logistyczny, Al. Legionów 133)

- wystawa umundurowania wojskowego

- wystawa plastyczna „Obiekty obronne Ziemi Łomżyńskiej”

- pokazy sprzętu wojskowego

godz. 13:00 Gala nagród i stypendiów Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu Łomżyńskiego (Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie)

godz. 14:00 Mecz piłki nożnej Miasto Łomża – 18. Łomżyński Pułk Logistyczny (Stadion Miejski, ul. Zjazd 18)

godz. 17:00 Łomżyńskie drogi do Niepodległej (Hala Kultury, Stary Rynek 6)

- „Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości” – wykład prof. Krzysztofa Sychowicza

- Koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej: Waldemar Borusiewicz – dyrygent, Edyta Piasecka – sopran (Opera Narodowa w Warszawie), Sławomir Naborczyk – tenor (Opera Śląska).

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę