Czy Łomża jest dobra do życia?
Łomża znalazła się na 575 pozycji w Polsce jako „Gmina dobra do życia”. W województwie podlaskim wyprzedzają nas m.in. Białystok, Kolno, Zambrów i Suwałki. Prof. Przemysław Śleszyński, przy współpracy wielu instytucji publicznych i Polskiej Agencji Prasowej, przygotował raport o jakości życia w małych ojczyznach, który w czwartek opublikowała PAP.
W opracowniu „Ranking Serwisu Samorządowego PAP” prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Polskiej Akademii Nauk podjął próbę oceny stanu zaspokojenia potrzeb społecznych w Polsce, czyli jakości życia w poszczególnych gminach. Jak czytamy w opracowaniu "prezentowany ranking jest prawdopodobnie pierwszym tak wyczerpującym i szczegółowym".
Do wskazania, gdzie się najlepiej żyje wykorzystano 48 wskaźników. Znalazły się tam kryteria m.in. środowiskowe (np. prawdopodobieństwo burz, usłonecznienie, bilans wodny czy walory estetycznie krajobrazu), demograficzne, wydatki inwestycyjne czy budżety gmin, kwestie urbanizacji, przeciętne wynagrodzenie, dostępność mieszkań, bezpieczeństwo, infrastruktura kulturalna czy dostępność usług publicznych i komercyjnych.
Podejście do jakości życia objęło najważniejsze sfery życia. tj. zamieszkania, pracy czy spędzania pozostałego czasu przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd.
Grupą docelową była „typowa” polska rodzina tj. składająca się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mająca też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo domowe.
W opracowaniu wyróżniono pięć typów gmin: A – miasta na prawach powiatu, B – strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, C – gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, D – gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, E – gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Na miejscu pierwszym znalazła się gmina miejsko-wiejska Ożarów Mazowiecki, na drugim – wiejska Michałowice (woj. mazowieckie) i na trzecim – również wiejska gmina Stare Babice. W ten sposób całe podium zajęły gminy położone w aglomeracji warszawskiej. W sumie aż 10 na 20 pierwszych gmin w rankingu pochodzi z tego regionu.
Łomża w raporcie znalazła się na 575 miejscu na 2477 gmin. Wśród miast na prawach powiatu, których jest 66, Łomża uplasowała się na 44 miejscu. Lepiej, wg opracowania, żyje się w okolicznych miastach i miasteczkach. W regionie najlepiej zamieszkać w Białymstoku - 135 miejsce. Wysoko i przed Łomżą uplasowały się: Wysokie Mazowieckie (219), Kolno (432), Ostrołęka (463), Zambrów (561) i Suwałki (569).
Jednym z niewielu obszarów, o którym raport wspomina, jest region łomżyński nazywając go Łomżyńszczyzną. Wskazuje, że jest typowo rolniczym terenem znanym z rozwoju klastra mleczarskiego. Prof. dr hab. Przemysław Śleszyński w podsumowaniu zauważa, że „Na podstawie wyników można też sądzić, że przywoływany często podział na Polskę A i B ma coraz mniejsze zastosowanie. Na tzw. ścianie wschodniej wyraźnie korzystnie odstaje północna część województwa podkarpackiego czy wspomniana Łomżyńszczyzna”.
W rankingu najwyższe miejsca zostały zdominowane przez gminy podmiejskie. Na pierwsze 20 miejsc, aż 15 to gminy tego typu. Autor zauważa, że „przyszłościowo trzeba myśleć o restrukturyzacji stref podmiejskich, bo koszty bezładu przestrzennego i rozpraszania zabudowy będą się mścić w przyszłości m.in. w zakresie kosztów czasu, traconych na uciążliwe dojazdy do pracy i usług. Dlatego ta wysoką pozycję gmin podmiejskich w rankingu nazywa nieco „pyrrusową” .
Biorą pod uwagę powiat Łomżyński, zgodnie z zaprezentowanymi wyżej wnioskami, najlepiej żyje się w podmiejskiej Gminie Łomża (727 miejsce). Następne z powiatu Śniadowo w rankingu zajęło 1 134 miejsce. Kolejny jest Nowogród (1 333), Piątnica (1 421), Wizna (1 579), Jedwabne (1 860), Przytuły (2 016), Miastkowo (2 160) i Zbójna (2 368).
A jak się Państwu żyje na Łomżyńszczyźnie? Co jest jej mocną, a co słabą stroną?