Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czternastka dla emerytów już w październiku

Pod koniec października pierwsze wypłaty czternastej emerytury. ZUS w nadesłanym komunikacie informuje, że świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto. Przysługuje osobom, które  na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

- Wypłata „14” emerytury trafi do naszych klientów wraz z świadczeniem należnym za  listopadowych. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, osobom otrzymującym emerytury czy renty do pierwszego dnia każdego miesiąca wypłata świadczeni wraz z dodatkową gratyfikacją  zostanie przekazana pod koniec październik - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczeniobiorca ma prawo do emerytury w kwocie 3500 zł, brutto (3500 zł – 2900 zł = 600 zł). Czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 600 zł (1250,88 – 600 zł = 650,88 zł).

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. - Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje - dodaje rzeczniczka.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastkę w kwocie 1250,88 zł brutto. To świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na w kwotę pobieranej renty czy emerytury.

źródło: ZUS

 

mm
wt, 19 października 2021 08:50
Data ostatniej edycji: wt, 19 października 2021 09:19:35

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę