Upadłość konsumencka i jej konsekwencje
Upadłość konsumencka jest ważna. Każda osoba ma prawo ją ogłosić. Upadłości nie mogą ogłosić małe, średnie oraz duże firmy. Warto zatem zadbać o to, by taka upadłość była ogłoszona wtedy, gdy istnieje taka konieczność. Czym jest taka upadłość? Jest to zredukowanie albo pełne umorzenie zobowiązań osoby fizycznej. Jeśli niewypłacalność powstała nie z winy konsumenta to wówczas ma on prawo ogłosić upadłość. Pojęcie to istnieje w polskim prawie od 31 marca 2009 roku. Od tego czasu coraz więcej osób fizycznych ogłasza taki stan i zaczyna wszystko od zera.
Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?
Jeśli dana osoba jest niewypłacalna to wówczas upadłość konsumencka jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Część zobowiązań nieraz udaje się zaspokoić z majątku osoby ogłaszającej upadłość. Część jednak zostaje umorzona. Konsument po ogłoszeniu takiej upadłości:
- nie może zaciągać żadnych pożyczek oraz kredytów, musi żyć tylko z tego, co zarobi - dłużnicy nieraz radzą sobie zaciągając pożyczki w parabankach, które nie sprawdzają dłużnika w BIK, jednak są to drogie zobowiązania i nie są one godne polecenia. Mogą wpędzić dłużnika w jeszcze większe długi, co jest bardzo uciążliwe.
- brak możliwości zarządzania majątkiem, który przechodzi pod zarząd syndyka i dłużnik traci z nim styczność - sprzedawane na licytacji są działki budowlane, mieszkania, pojazdy, gospodarstwa rolne, itp. Wszystko, co tylko może zaspokoić roszczenia dłużników musi zostać spieniężone. Takie są zasady upadłości konsumenckiej i zawsze należy ich przestrzegać.
- ryzyko utraty mieszkania, które może zostać zlicytowane, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Nie musi tak się stać, ale jest takie istotne zagrożenie. Domy także bywają licytowane przez syndyka.
- syndyk zajmie wynagrodzenie dłużnika (właściwie jego część), może sprzedać samochód, motocykl oraz inne rzeczy danej osoby. Nie może jednak sprzedać pralki czy lodówki, ponieważ są one niezbędne do codziennego funkcjonowania. Podobnie jak nie można zająć na przykład maszyny do szycia, która służy dłużnikowi do celów zarobkowych
- całkowite umorzenie zadłużenia jest możliwe jedynie wtedy, gdy sąd udowodni, że dłużnik nie ma żadnego majątku. Jeśli jednak ma jakikolwiek to część roszczeń musi zostać z niego zaspokojona.
- dłużnik, który popadł w długi z własnej winy musi spłacić część zadłużenia w czasie od 3 do 7 lat.
Takie są przepisy polskiego prawa i należy ich przestrzegać. Więce informacji na ten i inne tematy można znaleźć na stronie: https://kancelariaea.pl/
Czy można ogłosić upadłość konsumecką drugi raz?
Upadłość konsumencka jest niełatwa, lecz nieraz bywa jedynym wyjściem. Co roku w Polsce ludzie ogłaszają upadłość konsumencką i mają różnorodne finansowe problemy. Jednak warto takie działania podjąć. Z powodu takiej upadłości życie nie staje się łatwiejsze - podczas procesu przeprowadzania upadłości konsumenckiej nie można zaciągać kredytów, po jej zakończeniu także nie ma takiej możliwości. Warto zatem zadbać o to, by mieć z czego żyć i nie popaść ponownie w zadłużenie.
Drugi raz upadłości konsumenckiej nie da się ogłosić. Co ważne upadłość może zgłosić dłużnik oraz wierzyciel. Jest to działanie ważne, sensowne, celowe. Długi obciążają, a najgorzej dzieje się, gdy takie długi tworzą swoistą pętlę kredytową. Upadłość konsumencka zostawia człowieka prawie z niczym, ale uwalnia go od długów, wierzycieli, komorników. Zdecydowanie warto zadbać o to, by taka upadłość konsumencka została przeprowadzona szybko, skutecznie, dobrze. Czy upadłość konsumencka jest przydatna? Zdecydowanie tak, sprawdza się jako sposób na finansowe problemy pewnej grupy osób.
<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m14!1m8!1m3!1d10018.96138170875!2d17.0186199!3d51.1132507!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0xa294a390dc25b270!2sAnczewska%20i%20Pu%C5%84ko%20Kancelaria%20Adwokacka!5e0!3m2!1spl!2spl!4v1633549200993!5m2!1spl!2spl" width="600" height="450" style="border:0;" allowfullscreen="" loading="lazy"></iframe>
tekst płatny