Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

Kościół p.w. Św. Krzyża w Przytułach wpisany do rejestru zabytków

Główne zdjęcie
Kościół p.w. św. Krzyża w Przytułach

Murowana z łamanego kamienia i cegły świątynia wybudowana w latach 1950 – 1960 decyzją prof. dr hab. Małgorzaty Dajnowicz, podlaskiej konserwator zabytków, została wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

Procedurę administracyjną z urzędu Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczęła w maju br., a 30. września wydała decyzję. Na podstawie zebranych materiałów dowodowych oraz przeprowadzonych oględzin obiekt został objęty najwyższą ochroną konserwatorską. 

Kościół parafialny p.w. Św. Krzyża w Przytułach, wpisuje się do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego w szczególności ze względu na wartości historyczne: osobę projektanta – arch. inż. Stanisława Bukowskiego i zachowane wartości artystyczne zawarte w bryle budynku i dyspozycji elewacji, potwierdzone autentycznością substancji, funkcji i formy – informuje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz podlaska konserwator zabytków.

Kościół p.w. Św. Krzyża w Przytułach wzniesiono w latach 1950 – 1960. Świątynia jest murowana z łamanego kamienia i cegły na rzucie prostokąta, z niewielkim transeptem. Od zachodu zawiera prezbiterium o szerokości nawy głównej, zamknięte trójbocznie. Po jego obu stronach umieszczono dwukondygnacyjne zakrystie na planie kwadratu. W aneksie północnym wmurowano kamień z wyrytą datą 1950 i monogramem projektanta – Stanisława Bukowskiego. Nad otworem drzwiowym znajduje się płycina w formie schodkowego szczytu, powyżej kwadratowe okno wypełnione witrażem. Od zachodu korpus główny kościoła zwieńczono otynkowanym schodkowym szczytem i sygnaturką. Na posadzce w części nawowej znajdują się płytki ceramiczne w geometryczne wzory w kolorze czarnym, białym oraz szarym. 

Architektura kościoła reprezentuje wysoki poziom artystyczny, wynikający z modernistycznej formy, która w sposób dość wyraźny nawiązuje do stylów historycznych – architektury romanizmu i gotyku – łamanym kamieniu, w dość przysadzistych proporcjach obiektu, jego planie oraz addycyjności bryły. Wnętrze skomponowane w postaci hali oraz „schodkowe” szczyty przywodzą na myśl elementy zaczerpnięte z architektury gotyku. Dominującym elementem dekoracyjnym kościoła w Przytułach jest „motyw schodkowy” zastosowany w szczytach, blendach, zwieńczeniu portalu, naczółkach trójbocznie zamkniętych otworów okiennych. Kościół stanowi cenny w skali regionu i kraju modernistyczny obiekt sakralny. Ponadto użyty materiał oraz usytuowanie kościoła na wysokim wzgórzu nadaje świątyni walor malowniczości. Nie miałam żadnych wątpliwości, iż kościół p.w. Św. Krzyża w Przytułach powinien znaleźć się w rejestrze zabytków województwa podlaskiego – informuje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz. 

Stanisław Bukowski urodził się 21 stycznia 1904 r. w Rypnie. W 1933 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1936 r. przeniósł się do Wilna, gdzie pracował w Miejskim Biurze Urbanistycznym pod kierunkiem prof. Romualda Gutta. Zajmował się przede wszystkim architekturą przestrzeni, projektowaniem obiektów użyteczności publicznej oraz budynków willowych. Brał udział w pracach nad korektą układu miejskiego w Wilnie wraz z Placem Katedralnym oraz przy aranżacji wnętrza krypty – mauzoleum w katedrze wieleńskiej. 

Na początku 1945 r. wraz z małżonką Placydą Siedlecką osiedlili się w Białymstoku. Zawodowo objął kierownictwo prac przy ukończeniu kościoła św. Rocha. Zaprojektował również kościoły w Chodorówce, Niemyjach Nowych, białostockiej dzielnicy Dojlidy czy Grannem. Opracował plany obiektów użyteczności publicznej: Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku, Hotelu Miejskiego przy ul. Lipowej, gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Współpracował z ówczesnym Generalnym Konserwatorem Zabytków – Janem Zachwatowiczem w realizacji powojennego programu odbudowy zabytków. W 1948 r. objął kierownictwo Pracowni Konserwacji Zabytków Architektury. Brał udział w pracach odbudowy cennych XVIII wiecznych obiektów Białegostoku: pałacu Branickich, pierzei rynkowych, klasztoru Sióstr Miłosierdzia, letniej rezydencji oraz kościoła w Choroszczy. Uczestniczył w odbudowie zespołu poklasztornego w Wigrach, kościoła w Goniądzu oraz pracach rekonstrukcyjno – konserwatorskich w pałacu Archimandrytów w Supraślu. 

Stanisław Bukowski to jeden z czołowych powojennych architektów Białegostoku, który czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym i społecznym miasta. W „okresie białostockim” pracował nad zagospodarowaniem i planowaniem przestrzennym miasta, działał na polu architektury zabytkowej oraz odbudowy i rekonstrukcji zabytków z terenu północno – wschodniej Polski. Jego wpływ na obraz współczesnej architektury Podlasia jest bez wątpienia znaczący – dodaje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.

Zmarł 1 marca 1979 r., został pochowany na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku.

źródło: WKZ

Foto: Kościół p.w. św. Krzyża w Przytułach
Foto: Kamień z 1950 roku z wyrytym monogramem projektanta – Stanisława Bukowskiego
Foto: Witraże okienne. Kościół p.w. św. Krzyża w Przytułach
Foto: Wnętrze kościoła p.w. św. Krzyża w Przytułach
Foto: Kościół p.w. św. Krzyża w Przytułach
mm
wt, 05 października 2021 16:43
Data ostatniej edycji: wt, 05 października 2021 16:48:27

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę