Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ozonowanie w Przedszkolu Mali Odkrywcy

- Na tę chwilę nie stwierdzono występowania bakterii salmonella ani u dzieci, ani u pracowników Przedszkola Mali Odkrywcy w Łomży - uspokaja dyrektor Renata Załuska - Szcześniak, kierująca Przedszkolem Akademia Maluchów: dwiema placówkami w Ostrołęce i jedną w Łomży. - Podjęłam decyzję o o zamknięciu przedszkola w Łomży na trzy dni, w celu jego wyozonowania i dezynfekcji.

Do redakcji 4lomza.pl zadzwoniła Czytelniczka, przejęta wydarzeniami w Ostrołęce. Funkcjonują tam z powodzeniem dwie placówki Przedszkola Akademia Maluchów. Jednak od 20. września do Sanepidu w Ostrołęce zaczęły wpływać zgłoszenia o zakażeniu salmonellą. Sanepid poinformował, że prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Zlokalizowano szybko ogniska zachorowań i zakażeń bakterią salmonellą w dwóch placówkach Akademii Maluchów w Ostrołęce. Trzynaścioro dzieci trafiło na leczenie w drugiej połowie września do ostrołęckiego szpitala. Szczęśliwie, udało się im pokonać infekcję przewodu pokarmowego. Dyrektor Renata Załuska-Szcześniak zdecydowała, po konsultacjach z Sanepidem, placówki w Ostrołęce zamknąć. W październiku otwarto je ponownie.

- W placówce w Łomży jedna z matek poinformowała, że jej dziecko ma salmonellę, więc czułam się w obowiązku Przedszkole Mali Odkrywcy czasowo zamknąć profilaktycznie. Rodzice zostali o tym poinformowani przez pracowników przedszkola - informuje Pani dyrektor. - 28. września przeprowadzono ozonowanie i dezynfekcję w budynku przy ulicy Pana Tadeusza 16 i po trzech dniach placówka mogła ponownie przyjmować dzieci. Obecnie uczęszcza do tego przedszkola ponad 30-oro dzieci i pracuje z nimi 6 pracowników. Wszyscy są zdrowi. 

Komunikat Sanepidu w Ostrołęce 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce poinformował 30. września, że "prowadzi w dalszym ciągu dochodzenie epidemiologiczne...". Dowiadujemy się z komunikatu Sanepidu, że: "Wciąż nie można określić dokładnej liczby osób chorych, będzie ona dokładnie znana w momencie zakończenia działań przez PSSE. W pobranych „wymazach” na obecność pałeczek Salmonelli wykryto ich obecność u 7 pracowników przedszkola na ul. Hubalczyków oraz pracowników firmy cateringowej, która także dostarczała posiłki do łomżyńskiej placówki – wszyscy chorzy pracownicy zostali odsunięci od pracy decyzją administracyjną. Dnia 29.09.2021 r. pobrano kolejne „wymazy” od pracowników i dzieci z bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi z przedszkola na ul. Kleeberga oraz kolejne próbki od pracowników firmy cateringowej „Akademia Smaku” (około 60 próbek).

W pobranych próbkach wody z obu przedszkoli oraz z firmy cateringowej „Akademia Smaku” przebadanych przez laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej, nie wykryło zanieczyszczenia mikrobiologicznego. W pobranych próbkach żywnościowych (produkty surowe, półprodukty, potrawy) przebadanych przez laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie nie stwierdzono obecności pałeczek Salmonella oraz innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych".


Mirosław R. Derewońko

 

mm
wt, 05 października 2021 14:01
Data ostatniej edycji: wt, 05 października 2021 15:03:31

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę