Czekają na podwyżki
Prawie 10% pracowników Ratusza zarabia poniżej kwoty minimalnej, która zacznie obowiązywać od nowego roku. To oznacza wzrost wynagrodzenia dla co najmniej 25 osób, choć inni także chcą zarabiać więcej.
Jak informowaliśmy, od nowego roku Rząd przyjął wzrost minimalnego wynagrodzenia do 3010 zł brutto. Także zmiany w „Polskim Ładzie”, szczególnie dla budżetów samorządów, mogą być bolesne. Chodzi o to, że podniesiona kwota wolna od podatków uszczupli głównie ich dochody. Mowa jest o rekompensatach, ale czas pokaże jak to będzie wyglądało. Większość samorządowców jest zgodna, że taka sytuacja z pewnością odbije się na budżetach samorządów.
„Minimalne wynagrodzenie za prace nie ma charakteru jedynie wynagrodzenia zasadniczego. Jest to łączne wynagrodzenie pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu, a więc poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone do wynagrodzeń osobowych, w tym m.in. premie i dodatki” – wskazuje ministerstwo.
W łomżyńskim Ratuszu na 263 zatrudnione w nim osoby, poniżej 3010 brutto zarabia 25 pracowników. Jak przekazuje Łukasz Czech z Kancelarii Prezydenta, „część z nich ma umowy zawarte na czas określony, który upłynie wraz z końcem roku”. Czy zostaną przedłużone lub czy inni wejdą na ich miejsce nie wiemy. Wiemy natomiast, że „aby wypełnić warunek minimalnego wynagrodzenia, fundusz płac Urzędu Miejskiego musiałby wzrosnąć przynajmniej o 75 tys. zł.” - informuje urzędnik.
Ryzyko spłaszczenia siatki płac, które niesie za sobą podniesienia najniższego wynagrodzenia sprawia, że inne grupy urzędników oczekują wzrostu wynagrodzeń.
„Trwają rozmowy ze związkami zawodowymi dotyczące wzrostu wynagrodzeń pracowników samorządowych” informuje Łukasz Czech z Ratusza. Związkowcy potwierdzają „trwanie rozmów”. Dowiadujemy się, że najbardziej zależy im na tym, aby ci, którzy od kilku lat nie mieli regulacji wynagrodzeń otrzymali podwyżki.
Rozmowy trwają, wszyscy czekają na decyzję prezydenta.
Od 1. października 2021 będą obowiązywały nowe stawki w kategoriach zaszeregowania pracowników samorządowych zatrudnionych na umowę o pracę. Rozporządzenie wprowadza ponadto nowe stanowisko w wykazie stanowisk dotyczących wszystkich urzędów (kierowca-operator maszyn specjalnych i kierowca ciągnika) i przywraca dla palacza C.O. możliwość posiadania wykształcenia podstawowego.