Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dworna kwiatami wita Błogosławionego i rolników

Rafał Odachowski przyjechał w piątek o 6. rano, żeby pomalować ścianę budynku przy ul. Dwornej 18. Po prawej stronie wejścia do kancelarii adwokatów wisi prostokątna tablica, owinięta ochronną folią, która poczeka na odsłonięcie w niedzielę o godzinie 12. W Katedrze będzie msza dziękczynna za beatyfikację Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), któremu odmalowano pomnik na połyskliwie czarno, i za plony. W wąskich gazonach wzdłuż ulicy posadzono ok. 800 kwiatków: róż i liliowców.

Wąskie, około półmetrowe paski ziemi ciągną się z przerwami od alei Legionów do Giełczyńskiej i Szkolnej, między jezdnią a chodnikami Dwornej. Po stronie 4lomza.pl posadzono głównie liliowce z pączkami i nielicznymi żółtymi kwiatami, a po stronie Katedry - drobne sadzonki róż, które zgodnie z nazwa są różowe, czego można raczej się domyślić, choć czasami i dostrzec nieśmiałą i niewinną zapowiedź żywego piękna za rok. Dwa miesiące temu w lipcowym upale, ale w cieniu dzięki kilku ocalałym jeszcze drzewom przy Katedrze, symbolicznie otwarto układ komunikacyjny ul. Dwornej, Giełczyńskiej i Rządowej, które wyremontowano przez 2 lata. Poniżej podajemy link o kosztach.

Czy delikatna inwestycja przetrwa mrozy i sól?
Stare drzewa z Dwornej wycięto w pień, dosadzając zamiennie 11 drzewek wzdłuż parkingu obok Farnej. Jeżeli proboszcz wytnie drzewa albo uschną przy świątyni, zabraknie cienia na schronienie przed ostrymi sztyletami promieni słońca w skwarne lata. Co się stanie z 800 żółtymi liliowcami i różami w mrozy i sole na bruku - Bóg raczy wiedzieć. Robotnicy wsypali do rynnowatych gazonów w tym tygodniu sporo świeżej ziemi, co troszkę uspokoiło przechodzących tamtędy mieszkańców. Co i rusz Czytelnicy monitowali w 4lomza.pl, że gromadzą się w tych rowach śmieci, butelki, psie odchody. Czy wyczekiwany dwa lata delikatny urok zieleni i kwiatów zmotywuje ludzi do dbałości i większą troskę - trudno wyrokować. Zapowiedzi wydeptania sadzonek pojawiają się w 1. tygodniu w pobliżu skweru placu Jana Pawła II naprzeciw sklepu z czerwonym owadkiem w nazwie i logo. 

Zdaniem Krzysztofa Siedleckiego, kierownika Zakładu Dróg i Zieleni, ten pierwszy rok będzie dla roślin i ludzi okresem próby. Pora i pogoda na sadzenia jest dobra, kwiaty powinny się przyjąć. Na zimę mają być osłonięte pasami przeciwbłotnymi, aby piasek i sól z jezdni i chodnika nie niweczyły dzieła sadzenia. Ziemi w gazonach jest mniej, ażeby móc dosypać wiórki i korę. Po jesieni i zimie, deszczach i śniegach grunt się osadzi, umocni, więc wiosną wypełnienie zostanie uzupełnione. Na pociechę malkontentom podam, że pierwotnie w gazonach miała rosnąć trawa. Czy kwiaty poradzą sobie w realiach doczesnych z ruchem pojazdów i pieszych, może wie Niebiański Ogrodnik - okiem Opatrzności patrzy czule na fundament nieobeszłej ziemi, której nagość przykrył zioły rozlicznemi. Z donic na latarniach wyzierają ciekawie wielobarwne kwiat, witające Błogosławionego i rolników. 


Mirosław R. Derewońko

Puenta: Jan Kochanowski 

 

https://4lomza.pl/index.php?wiad=59800   

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę