Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Lato było cieplejsze niż zwykle

Główne zdjęcie
Przestrzenny rozkład średniej miesięcznej temperatury powietrza latem 2021 r.

19,1°C wyniosła średnia obszarowa temperatura powietrza latem 2021 r. (czerwiec-sierpień) i była o 1,1°C wyższa od średniej wieloletniej wartości temperatury dla tego okresu. Tegoroczne lato IMGW zaliczyła do sezonów anomalnie ciepłych.

Według klasyfikacji rangowej średniej temperatury miesięcznej, obejmującej okres od 1951 r., sezon letni 2021 r. plasuje się na 4. pozycji. Było to trzecie najcieplejsze lato w XXI wieku (różnica między najcieplejszym latem 2019 r. wyniosła 0,8°C). Najniższą średnią temperaturą obszarową charakteryzował się ten sezon w 1962 r. (15,3°C). 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że najcieplejszym regionem Polski było Podkarpacie (średnia obszarowa temperatura 19,7°C, wyższa od normy o 1,0 stopnia), najchłodniejszym zaś Sudety (17,5°C, wyższa od normy tylko o 0,5 stopnia). Największe różnice obserwowano w Pasie Pobrzeży i Wybrzeży Południowobałtyckich – tam było cieplej aż o 1,4°C od normy wieloletniej – czytamy w podsumowaniu IMGW.

Obszar położony na północ i wschód od umownej linii Poznań–Łódź–Zamość był nieznacznie cieplejszy od tego położonego na południe i zachód. Instytut zauważa, że występujący od szeregu lat silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski został w okresie lata umocniony. Tylko od 1951 roku wzrost temperatury w sezonie letnim szacowany jest na nieco powyżej 2,0°C. 

klimat_lato_04.jpg
Przestrzenny rozkład anomalii średniej miesięcznej
temperatury powietrza latem 2021 r.
w stosunku do normy (tj. średniej miesięcznej
wartości wieloletniej elementu w okresie 1991-2020).

Opady

Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego latem 2021 r. wyniosła w Polsce 287,4 mm, co stanowiło 129% normy dla tego sezonu określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020 – informuje IMGW. Według klasyfikacji Kaczorowskiej minione lato należy zaliczyć do sezonów bardzo wilgotnych. 

Tegoroczne lato pod względem wysokości opadów plasowało się na 8. pozycji, biorąc pod uwagę okres od 1966 roku. Najwilgotniejsze w Polsce było lato 1980 r. (średnia obszarowa suma opadu 332,7 mm), a najmniej zasobne w opady w 2015 r, (121,3 mm). 

Opady latem 2021 roku charakteryzowały się przestrzennym zróżnicowaniem w zakresie od 180 mm do blisko 520 mm. Najniższe opady wystąpiły w Pasie Wybrzeży i na Pobrzeżu (od zachodu aż po ujście Wisły), na obszarze Pojezierza Pomorskiego i w północnej części Pojezierza Wielkopolskiego. Najwyższe sumy sezonowe opadu odnotowano na obszarze Karpat. 

klimat_opad_lato_01_0.jpg
Przestrzenny rozkład miesięcznej sumy opadów latem 2021 r. i przestrzenny rozkład
anomalii sumy opadów w stosunku do normy
(tj. średniej sezonowej wartości wieloletniej elementu w okresie 1991-2020).

 

Foto: Przestrzenny rozkład średniej miesięcznej temperatury powietrza latem 2021 r.
Foto: Przestrzenny rozkład anomalii średniej miesięcznej temperatury powietrza latem 2021 r. w stosunku do normy (tj. średniej miesięcznej wartości wieloletniej elementu w okresie 1991-2020).
Foto: Przestrzenny rozkład miesięcznej sumy opadów latem 2021 r. i przestrzenny rozkład anomalii sumy opadów w stosunku do normy (tj. średniej sezonowej wartości wieloletniej elementu w okresie 1991-2020).

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę