Stan wyjątkowy w części Podlaskiego
Rada Ministrów składa wniosek do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze konkretnych miejscowości w części województwa podlaskiego oraz województwa lubelskiego – czytamy w komunikacie KPRM. Chodzi o 115 miejscowości w województwie podlaskim będących w bezpośrednim sąsiedztwie z granicą polsko-białoruską.
Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części woj. podlaskiego i lubelskiego - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Restrykcje dotkną 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 w lubelskim przez 30 dni. Nie znamy treści aktu prawnego, bo rodzi się pytanie: Czy dotyczy to tylko granic administracyjnych miejscowości? Z komunikatu nie wynika, aby zakaz obowiązywał na terenach przygranicznych gmin przyległych do granicy.
Na obszarze objętym stanem wyjątkowym:
- zawiesza się prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
- wprowadza się obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
- wprowadza się ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Rządzący liczą, że wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwoli funkcjonariuszom Straży Granicznej i żołnierzom Sił Zbrojnych opanować sytuacją kryzysową w obszarze przygranicznym.
Rząd uzasadnia to „szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, w związku z obecną sytuacją na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi”.
„Wyjątkowy charakter oraz nadzwyczajna skala presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej mają swoje źródło w zamierzonych i zaplanowanych działaniach służb białoruskich – czytamy w komunikacie - ukierunkowanych na destabilizację sytuacji na granicy z Polską oraz innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, tj. Litwą i Łotwą. Przedmiotowe działania przybierają postać „wojny hybrydowej” prowadzonej przez białoruski reżim”.
Według danych Straży Granicznej na dzień 25 sierpnia 2021 r., na polsko-białoruskiej granicy miało mieć miejsce ponad 3000 prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Lista miejscowości objętych stanem wyjątkowym w załączeniu. Zacznie on obowiązywać od chwili podpisania uchwały RM przez prezydenta RP.