Gdzie szukać pracy dorywczej?
Podczas sezonu wakacyjnego wiele osób poszukuje dodatkowego zajęcia, dzięki którym może zarobić dodatkowe pieniądze na własne wydatki. Zazwyczaj są to studenci oraz osoby uczące się, ale zdarza się, że potrzebujemy dodatkowej części etatu, aby dorobić. Jakie mamy propozycje na taką pracę? Jak się do tego przygotować?
Przygotuj odpowiednie CV
Jeżeli planujemy aplikować na dowolne stanowisko, w większości przypadków będzie nam potrzebne CV. Często osoby młode mają pewien problem - co w nim wpisać, jeżeli nie mamy żadnego doświadczenia? Pozytywną wiadomością na pewno jest to, że większość prac, które wykonuje się sezonowo lub na część etatu to miejsca, gdzie potrzebni są przede wszystkim zaangażowani pracownicy. Doświadczenie na pewno jest plusem, ale zdajemy sobie sprawę, że gdzieś musimy je zdobyć, a na przykład w gastronomii praktyka jest podstawą i możemy nauczyć się naszych obowiązków dość szybko. Nie powinniśmy się więc o to martwić, a bardziej zadbać o dobrą prezentację na rozmowie kwalifikacyjnej i motywację. Warto więc wpisać ważne elementy z naszego dotychczasowego życia - na pewno nie powinniśmy kłamać, ponieważ zostanie to szybko zweryfikowane. Warto zachować taki sam schemat CV, niezależnie od naszego życiorysu - na samej górze zawrzeć podstawowe informacje na nasz temat, wraz ze zdjęciem i kontaktem do nas lub adresem e-mail. Kolejna kwestia to wykształcenie - warto wspomnieć o profilu naszej szkoły/uczelni i informację, gdzie aktualnie się uczymy. Jeżeli nie posiadamy żadnego doświadczenia, możemy pominąć tę kolumnę, ale warto przypomnieć sobie nasz choćby najmniejszy kontakt z pracą - czy mieliśmy staż/praktyki w jakimś miejscu, wolontariat czy zrobiony kurs. Każda z tych kwestii jest istotna, więc warto to dodać. Na koniec warto wspomnieć więcej o naszych zainteresowaniach, czy istotnych umiejętnościach - być może bardzo dobrze się uczymy i charakteryzujemy się dużą ambicją i dokładnością? Może mamy talent do nauki języków? Albo posiadamy szeroką wiedzę w danym temacie? Warto o tym wspomnieć, a wtedy z pewnością nasze CV będzie się dobrze prezentowało. Prace dodatkowe zazwyczaj charakteryzują się mniejszymi restrykcjami co do wykształcenia i stażu pracy, ale pracodawcom bardziej zależy na naszej dyspozycyjności i poświęceniu. Warto więc nie zrażać się brakiem doświadczenia, ponieważ szybko możemy je nabyć.
Przeglądaj aktualne oferty
Jeżeli zależy nam na konkretnej pracy, warto zabrać się za poszukiwania na portalach z ofertami. Na wiodącym z nich, GoWork, możemy znaleźć tysiące ofert w każdym mieście, w różnych branżach i stanowiskach. Jeżeli interesuje nas praca w Białymstoku, możemy liczyć na wiele możliwości. Znajduje się tam prawie 700 propozycji z różnych kategorii. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie filtry - stanowisko, branża, typ umowy, wynagrodzenie czy rodzaj etatu, aby zawęzić wyniki. W przypadku gdy ofertę wystawia większa firma, możemy na stronie również przeczytać o niej opinie, aby upewnić się, że dobrze trafiliśmy. Jeżeli chodzi o pracę na część etatu, obecnie największe zapotrzebowanie jest na dostawców jedzenia, a także kurierów, ale również pomocników w kuchni czy podczas remontów.
Pamiętajmy, że podstawą jest efektywne poszukiwanie - być może nie znajdziemy za pierwszym razem pracy, która nas zainteresuje, ale jeżeli będziemy robić to regularnie przez kilka dni, z pewnością trafimy na ciekawą propozycję.
Cenne doświadczenie
Każda praca z pewnością uczy nas czegoś ważnego. Warto więc jak najwięcej próbować i jeżeli potrzebujemy dodatkowej gotówki - wziąć los w swoje ręce i spróbować dodatkowej pracy. Jest to również istotne w przypadku młodych osób, aby szanować wartość pieniądza i być pracowitym. Warto więc w okresie wakacyjnym poszukać ciekawego zajęcia, które najbardziej może nas zainteresować i spróbować swoich sił. Być może nabędziemy cennych umiejętności na przyszłość lub poznamy interesujące osoby.
tekst płatny