Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

Zabezpieczenie pożyczki online – jak to działa?

Ponieważ firmy pożyczkowe posiadają mniej restrykcyjne warunki udzielania kredytów niż banki, często są ostatnią deską ratunku dla osób szukających finansowego wsparcia. Instytucje takie muszą jednak dbać o swoje interesy, dlatego czasami wprowadzają zabezpieczenie pożyczki. Czym jest takie zabezpieczenie, na czym polega i jakiego są jego rodzaje?

Zabezpieczenie pożyczki – na czym polega?

W wielu przypadkach pożyczka pozabankowa to jedyna opcja, aby zachować stabilność domowego budżetu. Jeżeli bank odmówi udzielenia kredytu ze względu na złą historię kredytową czy scoring, możemy ubiegać się o pożyczkę w instytucji pozabankowej. I choć uzyskanie pożyczki jest o wiele łatwiejsze, niż uzyskanie kredytu, w niektórych przypadkach może okazać się konieczne dodatkowe zabezpieczenie pożyczki. Zabezpieczenie takie pozwala pożyczkodawcy mieć pewność, że pożyczone pieniądze do niego wrócą – pokrywa ono bowiem dług w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania. Istnieje kilka form zabezpieczenia pożyczek.

Umowa pożyczki z zabezpieczeniem nie tylko w banku!

Zabezpieczenie kredytu to normalność w przypadku kredytów udzielanych przez banki. Do podstawowych zabezpieczeń należą zdolność kredytowa oraz ubezpieczenie, które po prostu wliczone jest w koszty kredytu. Może ono powodować wyższą ratę lub jednorazowy koszt. W każdym jednak przypadku ubezpieczenie jest gwarancją dla banku czy pożyczkodawcy, że w przypadku śmierci lub zdarzenia losowego, zobowiązanie będzie możliwe do spłaty.

Rodzaje zabezpieczeń pożyczki pozabankowej

Zabezpieczenia pożyczek możemy podzielić na dwa rodzaje – osobiste oraz rzeczowe. Do pierwszej grupy należą przede wszystkim: poręczenie, weksel, weksel z poręczeniem czy poddanie egzekucji. Do zabezpieczeń rzeczowych wlicza się się takie elementy jak: hipoteka, zastaw rejestrowy lub zwykły i przeniesienie na zabezpieczenie.

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest poręczenie. Polega ona na deklaracji osoby trzeciej, że pożyczkobiorca jest w stanie spłacić zobowiązanie, a gdy powstanie taka konieczność, poręczyciel przejmie ten obowiązek.

Instytucje pozabankowe nie mają jednak możliwości korzystania z zabezpieczenia w postaci hipoteki. Od 2017 roku jest to forma zabezpieczenia zarezerwowana jedynie dla kredytów bankowych.

Zabezpieczenie pożyczki wekslem

Weksel to papier wartościowy, który w momencie podpisania pozostaje bez żadnej kwoty. Jest więc dokumentem in blanco. W razie potrzeby pożyczkodawca może wpisać na wekslu kwotę zadłużenia, którą pożyczkobiorca zobowiązuje się spłacić.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest weksel z poręczeniem, który dodatkowo zawiera zobowiązanie się osoby trzeciej do spłaty kwoty wpisanej w dokumencie. Z perspektywy instytucji pozabankowej czy firmy pożyczkowej jest to dodatkowe zabezpieczenie swoich interesów.

Zabezpieczenie pożyczki – czy warto?

Wokół pożyczek online narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że zabezpieczenie pożyczki jest zagrożeniem dla pożyczkobiorcy. W rzeczywistości jednak jest wsparciem, który może uchronić nas przed negatywnymi skutkami braku spłaty. W życiu zdarzają się różne sytuacje i nigdy nie wiadomo, czy za jakiś czas nie podwinie nam się noga. Zabezpieczenie pożyczki jest więc także naszym zabezpieczeniem, na które warto się zdecydować, szczególnie w przypadku pożyczki długoterminowej.

Jak wybrać pożyczkę online?

Korzystanie z porównywarek pożyczek online to najczęstszy sposób, który ułatwia podjęcie decyzji o wyborze pożyczkodawcy. Oferty zawarte w porównywarkach są rzetelne i aktualne, firmy legalne i godne zaufania.

Wybierając instytucję, która ma udzielić nam finansowego wsparcia, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: dodatkowe koszty, wysokość oprocentowania i RRSO, terminarz spłat, wysokość rat oraz grożące nam kary w przypadku niewywiązywania się ze spłat. Przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą, należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktować się z pracownikiem firmy, który powinien wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania.

Nie bez znaczenia pozostają także opinie pożyczkowe. Opinie innych użytkowników o danej firmie to bardzo cenne źródło informacji, które może ułatwić nam podjęcie decyzji o wyborze instytucji finansowej.

tekst sponsorowany


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę