Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Straż Graniczna uruchamia ośrodek zamknięty dla uchodźców w Czerwonym Borze

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

O utworzeniu zamkniętego ośrodka m.in. w Czerwonym Borze poinformował dziś Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga. Ma to związek ze wzrostem migracji z terytorium Białorusi.

2 z 3 budynków ośrodka dla uchodźców w Czerwonym Borze kilka dni temu zajęła straż graniczna – dowiadujemy się nieoficjalnie. W pomieszczeniach tych mają zostać umieszczeni uchodźcy, którzy przekraczają granicę polsko-białoruską. 

- W związku ze wzmożoną migracją na polsko-białoruskim odcinku granicy, SG podjęła działania w celu zwiększenia ilości miejsc w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Uruchomiono nowe ośrodki w Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze - napisał w odpowiedzi Rzecznikowi Praw Obywatelskich Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Obsługa administracyjna i rejestracja cudzoziemców prowadzona będzie w Połowcach i Dubiczach Cerkiewnych. Po orzeczeniu sądu cudzoziemcy maja być przewożeni do strzeżonych ośrodków. 

- W okresie 7 czerwca – 7 sierpnia 2021 roku Straż Graniczna zatrzymała 625 cudzoziemców. W tym 183 małoletnich do 17 lat i 23 w wieku 18 lat. Nie odnotowano osób małoletnich bez opieki – informuje Komendant SG.

W tym czasie -  jak wynika z informacji SG - 933 cudzoziemców objęto 607 wnioskami o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP. Większość cudzoziemców składa wniosek o ochronę nie bezpośrednio po zatrzymaniu, a później.  

Przypomnijmy, na granicy polsko-białoruskiej od 11 dni w okolicach Usnarza koczuje kilkadziesiąt osób. Początkowo blokowano dostęp i ich zasłonięto. W końcu przedstawicielom Fundacji Ocalenie pozwolono na kontakt z zatrzymanymi. Ci potwierdzili, że to 32 osoby z Afganistanu. Okoliczni mieszkańcy, posłowie, organizacje międzynarodowe dowożą pomoc, jedzenie, śpiwory, ale straż graniczna blokowała dostarczenie. Po południu prawdopodobnie udało się dostarczyć prowiant i śpiwory. 

Z pojawiajacych się w mediach informacji wynika, że niektórzy uchodźcy zostali wypchnięci przez białoruskich pograniczników. Inne osoby zatrzymały Polskie służby już w pewnej odległości od granicy. 

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę