Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czy fotowoltaika pokryje moje miesięczne zapotrzebowanie energetyczne?

Ze względu na ogromny wzrost zainteresowania fotowoltaiką, pojawiają się również wątpliwości związane z opłacalnością inwestycji - czy rzeczywiście panele słoneczne będą mogły pokryć moje miesięczne zapotrzebowanie energetyczne? I czy nie będzie trzeba dopłacać do inwestycji ogromnych kwot? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w niniejszym artykule.

Jaka moc paneli słonecznych będzie odpowiednia?

To jedno z najważniejszych pytań, które sobie zadajemy w zakresie planowania instalacji fotowoltaicznej. Jeśli moc paneli będzie zbyt niska, to nie pokryjemy naszych potrzeb energetycznych. Natomiast jeśli moc będzie zbyt duża, to poniesiemy niepotrzebne koszty, zmarnujemy miejsce na dachu i albo roztrwonimy wyprodukowaną energię, albo będziemy musieli po niekorzystnej cenie “sprzedać” prąd do elektrowni. Dlatego warto skonsultować się z ekspertem, który wyliczy odpowiednią moc na nasze wydatki energetyczne.

Samodzielnie obliczyć to można ze wzoru:

moc urządzenia (W)/ 1000 (kWh) x h (czas użytkowania w godzinach).

Przykładowo mamy lodówkę, która zużywa 200W i funkcjonuje przez całą dobę. Czyli mamy 200/1000 x 24. Dzięki temu wiemy, że nasza lodówka zużywa 4,8 kWh. Jest to wciąż wartość przybliżona i rzeczywiście lepiej jest poprosić specjalistę w pomoc w tym aspekcie.

Zazwyczaj podczas audytu dowiemy się również, jaką moc paneli wymagają nasze warunki- wystarczy, że podamy nasze miesięczne rachunki za prąd. Mówi się też, że 1kWp obsłuży średnio jednego członka polskiej rodziny, jednakże to są dane uśrednione i wiele zależy od wydajności paneli oraz realnego zapotrzebowania energetycznego.

Zdjęcie 2.jpg

Czy zarobię z prądu, którego nie zużyję?

I tak, i nie. W sensie nie otrzymasz za niego realnych pieniędzy, chyba, że postawisz magazyn energetyczny i będziesz sprzedawać elektrowni prąd. Jednakże nadwyżka wyprodukowanej energii, która jest następnie odsyłana do elektrowni, wróci do Ciebie w ciemniejsze dni (np. w grudniu) i zasili twój dom, kiedy twoja fotowoltaika nie da rady. Po drodze jest naliczana opłata transmisyjna, dlatego najlepiej korzystać z produkowanego prądu na bieżąco.

Czy w zimę moja fotowoltaika będzie generowała prąd?

Tak, ale mniej. Dni są krótsze oraz mniej słoneczne - panele słoneczne produkują zazwyczaj najwięcej prądu w okresie wiosenno-letnim. Jednakże, tak jak powyżej zostało wspomniane, nadwyżka wyprodukowana w dłuższe dni wróci do Ciebie w zimie. Możliwe, że w okresach zimowych twoje rachunki za prąd nie będą zerowe, jednak na pewno będą niższe, a od marca do września będziesz produkował aż nadto. Ewentualnością jest przechowywanie prądu w przeznaczonych do tego magazynach energetycznych, ale jest to wciąż rozwiązanie mało opłacalne.

Podsumowanie

Ciężko nie zauważyć, że panele fotowoltaiczne coraz częściej przyozdabiają dachy domów jednorodzinnych oraz budynków usługowo-produkcyjnych. Dzięki obniżeniu cen fotowoltaiki, a także wielu dotacjom i podwyżce cen prądu, inwestycja w OZE wydaje się być atrakcyjnym i interesującym pomysłem. Jeśli istnieją możliwości na instalacje energii słonecznej, to warto to chociażby rozważyć.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę