Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 września 2021 napisz DONOS@

Ratusz potrzebuje 25 mln zł kredytu

Główne zdjęcie
Ratusz w Łomży

Ratusz ogłosił, w piątek 30. lipca, przetarg na udzielenie długoterminowego kredytu w kwocie 25 mln zł. Przeznaczony zostanie na pokrycie deficytu budżetu Miasta Łomża oraz spłatę wcześniejszych kredytów. Pożyczkę spłacać będziemy przez 14 lat, ale dopiero na ostatnie 2 lata zaplanowana jest spłata ponad połowy zobowiązania.

Miasto Łomża chce zaciągnąć kredyt długoterminowy w kwocie 25 000 000,00 PLN. Jak czytamy w opisie postępowania ogłoszonego na platformie zakupowej, potrzebny jest on Miastu „na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta Łomża w 2021 r. oraz spłatę zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów”. Ratusz chce spłacać kredyt kwartalnie przez 14 lat czyli do 31. grudnia 2034 roku. Nie są to jednak równe raty. Jak wynika z harmonogramu zaproponowanego przez Miasto ponad połowę tego kredytu zamierzamy spłacać dopiero w 2032 (5 500 000 zł) i 2033 (7 300 000 zł) roku, w sumie 12,8 mln zł. Oczywiście, w zapytaniu ofertowym jest opcja wcześniejszej spłaty kredytu, a także możliwość odroczenia terminu spłat rat kapitałowych przez 12 miesięcy. Oferenci mają czas do 1. września 2021 roku na złożenie swoich propozycji. 

Skarbnik miasta Elżbieta Parzych, podczas czerwcowej absolutoryjnej sesji Rady Miasta mówiła, że oprocentowanie zaciągniętych kredytów wynosi obecnie średnio 1,23%, czyli dużo poniżej inflacji. To tani pieniądz, ale Komisja Nadzoru Finansowego już rozpoczęła kampanię informacyjną, w której przypomina, że stopy procentowe obecnie są bardzo niskie i mogą wzrosnąć co skutkować będzie wzrostem rat kredytowych. 

Przypomnijmy w 2020 roku miasto zaciągnęło 35 mln zł kredytu, a na koniec roku zadłużenie wyniosło 161 mln zł.  

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę