Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 września 2021 napisz DONOS@

Więcej cudzoziemców

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Niemal 19 tys. cudzoziemców zgłoszonych zostało do ZUS w województwie podlaskim. Względem czerwca 2020 roku oznacza to wzrost o blisko 54%. Na koniec czerwca 2021 roku w Polsce pracuje legalnie 819 tys. obcokrajowców.

- Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na ilość cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Choć w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek obywateli z zagranicznym paszportem, to już w drugiej połowie 2020 r. liczba obcokrajowców ponownie wzrosła. Na koniec grudnia ubiegłego roku liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wynosiła ponad 725 tys., w tym w województwie podlaskim 15,3 tys. - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

W czerwcu tego roku liczba legalnie pracujących obcokrajowców wynosiła 818,8 tys. i wzrosła w stosunku do czerwca  2020 r. o ponad 213,3 tys. Największy wzrost nastąpił  w przypadku obywateli Ukrainy, bo o 170 tys. W województwie podlaskim ich stan zwiększył się o ponad 3,5 tys. osób. Ich liczba sięga 7,8 tys. - Dominującą grupą w naszym regionie są jednak Białorusini. Na  koniec czerwca tego roku legalnie pracujących obywateli Białorusi było 8 tys. – dodaje rzeczniczka.

Pracujący  w Polsce obcokrajowcy są zatrudnieni na umowach o pracę, zlecenia czy prowadzą własną działalność gospodarczą. W województwie podlaskim stanowią 4,2 proc. wszystkich ubezpieczonych, zaś w całym kraju to 4,9 proc.  Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę