Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

77. rocznica Powstania Warszawskiego w Łomży

Punktualnie o godz. 17. w całym mieście zawyły syreny. O tej godzinie, 77 lat temu w Warszawie, ci co mieli taką możliwość chwycili za broń, aby wyzwolić stolicę. Dziś pod pomnikiem Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej przy Szkole Muzycznej przy alei Legionów przedstawiciele władz w milczeniu złożyli kwiaty.

Na rogu alei Legionów i ul. Romana Dmowskiego z kwiatami czy ze zniczami hołd poległym złożyli: w imieniu prezydenta Łomży kwiaty składali Grzegorz Daniluk, kierownik Kancelarii Prezydenta Łomży oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Grzymała. Tradycyjnie już znicze zapalił poseł Lech Antoni Kołakowski, a w imieniu władz Powiatu Łomżyńskiego kwiaty złożyła Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński. Także przedstawiciele Wojsk OT, 18. ŁPL i WKU oddali honor poległym. Wieniec złożyli przedstawiciele Ruchu Narodowego, których kilkuosobowa delegacja z biało-czerwonymi flagami przyszła pod pomnik. Również Harcerze pod „Pomnikiem Harcerskim” przy ul. Polowej spotkali się by uczcić pamięć Powstania Warszawskiego. 

Powstanie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku. Jak czytamy w wielu publikacjach, w mieście krążyło wiele opowieści o bliskich sowietach, a pragnienie zemsty było namacalne. Za te lata ucisku i terroru pokolenie „Kolumbów” chciało odwetu. Dr Andrzej Zawistowski w publikacji przywołuje głosowanie dowództwa AK z 31. lipca. Wówczas przegłosowano, że powstania nie będzie. Późnym popołudniem jednak, tego dnia płk Chruściel „Monter” stwierdził, że przedostał się na drugą stronę Wisły i widział sowieckie czołgi. Na tej podstawie zdecydowano o wybuchu powstania. Szef wywiadu, płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Heller”, który dotarł później zdementował te informacje. Stwierdził, że sowieci są co najmniej 3-4 dni drogi od stolicy. Niestety rozkazy poszły i powstanie wybuchło. 

Dr Piotr Zychowicz, historyk młodego pokolenia przypomina, że Powstanie było największą klęską. 

„Dużo bardziej racjonalne i zdrowiej z punktu widzenia narodu polskiego, w tym również naszej przyszłości, byłoby, gdybyśmy 1 sierpnia oddawali hołd żołnierzom, a przede wszystkim wielkim zapomnianym - 150 tys. zmasakrowanych cywili, w nastroju żałobnym i pełnym namysłu, a nie w triumfalistycznym, jak ma to miejsce szczególnie w ostatnich latach”– pisze w Rzeczpospolitej. 

- Data wybuchu Powstania Warszawskiego jest piękna i heroiczna. Ale też tragiczna – mówi z kolei gość Rozmowy w samo południe w RMF FM prof. Paweł Machcewicz. Zdaniem historyka, powstańcom należy się hołd, ale nie można zapominać, że była to jedna z największych tragedii. - Brakuje mi równowagi między upamiętnieniem bohaterstwa, a wyciąganiem wniosków z historii – zaznacza. - Bądźmy zdolni do tego, aby na naszą historię patrzeć krytycznie. Powinniśmy umieć w sposób krytyczny popatrzeć na Powstanie Warszawskie – mówi profesor Machcewicz 

Zryw trwał 63 dni. Zginęło około 16 tys. walczących i około 120 – 150 tys. mieszkańców miasta. Ponadto Niemcy zburzyli prawie całkowicie lewobrzeżną część Warszawy. Niezależnie od oceny, to jedno z tych wydarzeń, nie tylko z czasu II wojny światowej, które ukształtowało Polaków na lata. Do dziś podkreśla się wyjątkowość pokolenia, które często bez broni z bezpośrednim narażeniem życia szła walczyć. Dlatego pamięć o tym wydarzeniu jest naszym obowiązkiem.  

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę