Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

O Międzynarodowym Dniu Sernika przypomina OSM Piątnica

To ciasto, którego głównym składnikiem jest biały ser, a zrobiło iście światową karierę. Starożytnej Grecji sięgają ślady tego specjału, a przez wielowiekową ewolucją receptury doczekał się wielu odmian. Dziś mamy Krakowski, wiedeński, nowojorski czy japoński. Bywają głosy, że nie ma też świąt bez sernika.

Imponująca kariera sernika

Sernik znany był już w czasach antycznych, choć nie przypominał wówczas ciasta, które dziś kojarzy się z prawdziwie domową kuchnią. Serwowano go zwycięzcom igrzysk olimpijskich. Oto nagroda godna prawdziwych mistrzów – biały ser to doskonałe źródło białka, które po wytężonym wysiłku fizycznym jest niezbędne dla regeneracji organizmu – przede wszystkim tkanki mięśniowej.

W starożytnym Rzymie biały ser był bazą specjału zwanego „libium”, pojawiającego się na stołach podczas obrzędów religijnych. Właśnie z Rzymu pochodzi jeden z najstarszych przepisów na sernik, który zakładał pieczenie płaskiego placka na rozgrzanym kamieniu. W jego skład wchodził nie tylko ser, ale też pszenny chleb i jajko.

Z biegiem lat i rosnących wpływów Rzymu w całej Europie, sława sernika zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. W niemalże każdym regionie zaczęły pojawiać się kolejne receptury. Skąd wziął się w Polsce? Miłośnicy sernika mogą być wdzięczni Janowi III Sobieskiemu, który twarogowy rarytas przywiózł ze słynnej bitwy pod Wiedniem. Sernik wiedeński – ta nazwa dla nikogo nie powinna już stanowić zagadki.

Sernik idealny, czyli jaki?

Z kakaowym spodem albo bez spodu, z polewą albo cukrem pudrem – sernik można podawać na wiele różnych sposobów. Emocje wzbudza także kwestia rodzynek – dodawać czy też nie? Zwolennicy każdej z tych opcji toczą ze sobą zacięte dyskusje. Chociaż dodatki do sernika mogą być różne, to jednak najistotniejszą kwestią są podstawowe składniki, które gwarantują, że nasze ciasto zawsze się uda.

Najlepszy sernik powstanie z tłustego twarogu, trzykrotnie zmielonego. Jeśli jednak nie chcemy poświęcać czasu na tę czynność, warto sięgnąć po najwyższej jakości twaróg mielony. Należy zwrócić uwagę, żeby nie miał on zbyt „wodnistej” konsystencji i cechował się prostym składem. Taki Twaróg Sernikowy ma w swojej ofercie Piątnica. To produkt łączący idealnie dobrane proporcje serka śmietankowego i twarogu, które zapewniają odpowiednią zawartość tłuszczu, dzięki czemu sernik nie wymaga już dodatku masła. Twaróg Sernikowy mielony OSM Piątnica jest całkowicie naturalny, nie zawiera konserwantów, barwników ani aromatów. 

Jeśli zależy nam na uzyskaniu wyjątkowo kremowego sernika, warto do twarogu dodać Ser Mascarpone z Piątnicy. Charakteryzuje się on gładką, aksamitną konsystencją i naturalnie słodkim, śmietankowym smakiem. Stanowi doskonałe połączenie najlepszych cech sera, masła i śmietany. Dzięki niemu nasz sernik nabierze wyjątkowego smaku! 

Sernikowe wariacje

Wiedzieliście, że na całym świecie wyróżnić można ponad 1000 odmian tego twarogowego deseru? Na polskich stołach króluje zazwyczaj sernik wiedeński. Dużą popularnością cieszy się także sernik nowojorski, do przygotowania którego również świetnie sprawdzi się Twaróg Sernikowy mielony OSM Piątnica. Lekkim jak chmurka sernikiem japońskim interesuje się coraz więcej cukierników-amatorów. Warto także zwrócić uwagę na wersje włoskie – serniki z dodatkiem ricotty i mascarpone stają się niezwykle delikatne i aksamitne.

Wygląda na to, że nie ma lepszego sposobu na celebrację Międzynarodowego Dnia Sernika niż wkroczenie do kuchni i przygotowanie twarogowego przysmaku.  Poznajcie sprawdzony przepis na najlepszy sernik – puszysty i pyszny!

Składniki:

Twaróg Sernikowy mielony OSM Piątnica 1 kg

  • jajka 6 sztuk
  • cukier puder 1 szklanka
  • cukier waniliowy 1 opakowanie
  • masło 150 g
  • mąka ziemniaczana 2 łyżki
  • brzoskwinie z puszki 5 połówek

Wykonanie:

1. Żółtka jaj, cukier i cukier waniliowy dokładnie utrzeć mikserem na puszystą masę. Stopniowo dodawać masło i także dokładnie utrzeć. Całość uzupełnić twarogiem i mąką ziemniaczaną. Wszystko dokładnie wymieszać mikserem.

2. Dodać pianę z ubitych białek i pokrojone w kostkę brzoskwinie. Masę wymieszać łyżką.

3. Wyłożyć na blaszkę wysmarowaną tłuszczem i posypaną bułką tartą. Piec w rozgrzanym do 170 st. C piekarniku przez ok. 1 godzinę i 10 minut.

4. Gotowy sernik można polać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.

Smacznego!

 

(materiał nadesłany)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę