Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 17 września 2021 napisz DONOS@

Policjanci apelują do rolników

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Okres letni to czas żniw. Podczas prac polowych na wsiach dochodzi do wielu wypadków. Czasami chwila nieuwagi wystarczy aby doszło do tragedii – apelują policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży i mobilizują do zachowanie zdrowego rozsądku i szczególnej ostrożności.

Lato, to nie tylko czas relaksu, ale też wzmożonych prac polowych, które mogą nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa. 

Policjanci radzą: 

  • nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni! 
  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień! 
  • każdorazowo sprawdzajcie stan techniczny przed wyjazdem na drogi. Np. to czy pojazd ma sprawne oświetlenie albo układ hamulcowy. Musicie pamiętać, że podczas jazdy po drogach publicznych wasze maszyny nie mogą zagrażać innym kierowcom!
  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki.
  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć! Ważne jest by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci. Zapobiegnie to wciągnięciu ręki przez maszynę.
  • ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! 

„Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych” - przypominają policjanci.Młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Ważne są także treściwe posiłki w ciągu dnia. Zdarza się, że rolnicy pracują przez dłuższy czas w pełnym słońcu bez jedzenia, co powoduje osłabienie organizmu. Pamiętajmy o wodzie, której w taką pogodę należy pić jak najwięcej. 

 

(źródło KMP Łomża)

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę