Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 września 2021 napisz DONOS@

Ponad 5 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatowych i gminnych w rejonie Łomży

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

36 zadań z terenu powiatu łomżyńskiego i gmin zostanie dofinansowanych kwotą 5 040 800,00 zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W sumie do województwa podlaskiego trafi 20,5 mln zł na 109 inwestycji.

Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, zatwierdził listy inwestycji samorządowych na drogach powiatowych i gminnych, które uzyskają wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na opublikowanej dziś przez wojewodę podlaskiego znalazło się 36 zadań, głównie budowa lub przebudowa przejść dla pieszych. Powiat łomżyński otrzymał wsparcie na 26 inwestycji za ponad 3,5 mln zł. Gmina Łomża otrzymała wsparcie w wysokości 1,3 mln zł na 9 inwestycji, a Gmina Jedwabne 200 tys. na jedno zadanie. Wysokość dofinansowania wszystkich tych zadań z RFRD wyniosła 80%.

W 2020 r. Rada Ministrów podjęła decyzję, aby z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg możliwe było dofinansowanie zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, o które mogą się ubiegać zarządcy dróg powiatowych i gminnych. Wysokość dofinansowania ze środków RFRD jest uzależniona od dochodów jednostki samorządu terytorialnego - im niższy dochód samorządu, tym wyższe dofinansowanie. Maksymalne dofinansowanie może wynieść aż do 80 proc. kosztów realizacji zadania, a kwota na dofinansowanie pojedynczego zadania nie może przekroczyć 200 tys. zł. Większość inwestycji ma zostać ukończona do listopada 2022 roku, reszta kilka miesięcy wcześniej.

Samorządy mogą realizować inwestycje:

  • wymuszające przestrzeganie ograniczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych (np. montaż progów zwalniających czy zmiana geometrii pasa),
  • poprawiające widoczność pieszego (np. poprzez doświetlanie przejść dla pieszych wraz ze strefą oczekiwania),
  • skracające drogę, jaką muszą pokonać piesi (np. poprzez zawężanie jezdni w miejscu przejścia dla pieszych bądź stosowanie azylów).

Zadania zgłoszone do dofinansowania są oceniane pod kątem kryteriów związanych z jakością życia mieszkańców oraz stanem bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych.

Podlaskie samorządy mogą jeszcze do 29 lipca składać wnioski w naborze uzupełniającym. 

Lista inwestycji w rejonie Łomży:

Powiat łomżyński:

Przebudowa i budowa przejść dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejść w m. Drozdowo - 4 szt.

Przebudowa przejść dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejść w m. Jedwabne (ul. Mickiewicza) – 4 szt.

Przebudowa przejść dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejścia w m. Szczepankowo – 3 szt.

Budowa przejść dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejść w m. Olszyny – 4 szt.

Budowa przejść dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejść w m. Pniewo – 4 szt.

Budowa przejść dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejścia w m. Śniadowo (ul. Łomżyńska, Kolejowa) – 4 szt.

Budowa przejścia dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejścia w m. Jarnuty – 1 szt.

Budowa przejścia dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejścia w m. Wagi – 1 szt.

Budowa przejścia dla pieszych wraz z obszarem dojścia do przejścia w m. Rutki - 1 szt.

W sumie Powiat Łomżyński otrzyma 3 536 800 zł dofinansowania.

Gmina Łomża

Przebudowa przejść dla pieszych na drodze gminnej numer 152192B, ul. Łomżyńska w miejscowości Konarzyce na wysokości działek nr 134/8 i 91/2 – 2 szt.

Przebudowa przejść dla pieszych na drodze gminnej nr 152193B, ul. Łomżyńska w miejscowości Stare Kupiski na wysokości działek nr 176,322 i 137 oraz na drodze gminnej nr 105759B ul. Dworna na wysokości działki nr 176 – 4 szt.

Budowa przejść dla pieszych w miejscowości Pniewo na drodze gminnej nr 105798B w ulicy Akacjowej na wysokości działki nr 1732 oraz na drodze gminnej nr 105802B w ulicy Szkolnej na wysokości działek nr 2007 i 1732 – 3 szt.

W sumie Gmina Łomża otrzyma 1 304 000 zł dofinansowania.

Gmina Jedwabne otrzymała 200 tys. na budowę przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Polnej i Skłodowskiej w Jedwabnem. 

 

Także w Stawiskach powiat kolneński doświetli przejścia dla pieszych na ul. Polowej nr 21 i 12. Dofinansowanie na te dwa zadania wyniosło 66 176 zł.

Natomiast miasto Stawiski wybuduje lub przebuduje 3 przejścia na swoim terenie. Na ten cel otrzymało 122 160 zł dofinansowania. 

 

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę