Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 września 2021 napisz DONOS@

Mural z wizerunkiem byłego właściciela Jedwabnego na budynku Gminy

Mural z podobizną Rajmunda Jacka Rembielińskiego herbu Lubicz, można już podziwiać na ścianie frontowej Urzędu Miejskiego w Jedwabnem. Mimo tak wielu lat, które upłynęły od śmierci właściciela miejscowości, dobra pamięć pozostała, a teraz dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej, wszyscy poznają podobiznę „dobrodzieja”.

Kim był człowiek, któremu lokalna społeczność zafundowała taki pomnik?

- To były właściciel Jedwabnego. Dzięki niemu rozwinęło się Jedwabne – tłumaczy Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego. - Przyczynił się do tego, że w okresie Powstania Listopadowego Jedwabne było na 11 miejscu pod względem zakładów włókienniczych w Królestwie Polskim – dodaje samorządowiec i wskazuje na dworek, jaki po nim został, a w którym obecnie znajduje się MGOK.

Wikipedia podaje, że urodził we wrześniu 1775 w Warszawie, a zmarł 12 lutego 1841 w Łomży. Polski działacz polityczny i gospodarczy w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, oficer Wojska Polskiego, nadzwyczajny radca stanu Królestwa Kongresowego w 1828 roku, prezes Deputacji Administracji Części Departamentu Białostockiego w Łomży w 1808 roku, prefekt płocki, prezes Komisji Województwa Mazowieckiego, poseł na Sejm i marszałek; właściciel ziemski m.in. Jedwabnego i Krośniewic; wolnomularz. Burmistrz Adam Niebrzydowski, znany jest ze swojego zamiłowania do historii dopowiada, że jego szczątki spoczywają na jedwabieńskim cmentarzu. Wielu określa go budowniczym Łodzi.

Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku doprowadziło do powstania tego muralu. Marszałkostwo przekazało 10 tys. zł, a Stowarzyszenie dołożyło prawie 5 tys. zł i na ścianie frontowej Urzędu Miejskiego, Rafał Roskowiński namalował podobiznę „dobrodzieja” jedwabieńskiego. 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę