Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Oświadczenie wnioskodawców po nadzwyczajnej sesji Rady Miasta

Główne zdjęcie
Radni PIS, zdjęcie z 7.07.2021 r.

Wobec faktu uniemożliwienia dyskusji radnym na sesji nadzwyczajnej w dniu 21.07.2021, w sprawie informacji Prezydenta Miasta Łomży o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład, chcielibyśmy stanowczo zaprotestować przeciwko praktykom ograniczenia dyskusji większości radnych koalicji wspierających Prezydenta Miasta Łomży.

Stwierdzamy, że poddanie pod głosowanie przez Przewodnicząca Rady, wniosku formalnego o zamknięcie dyskusji i sesji, mimo wcześniejszego przyjęcia porządku obrad, w którym była przewidziana dyskusja i wnioski nad informacją przedstawioną przez Prezydenta Łomży, jest niezgodna z obowiązującym prawem i karygodnym naruszeniem kultury debatowania w sprawach publicznym.

Grupa radnych wnioskowała o zwołanie sesji nadzwyczajnej, ponieważ nie mieliśmy do dnia Sesji nadzwyczajnej (tj. 21.07.2021) informacji na temat planowanych do złożenia wniosków na dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych z terminem  złożenia wniosków do 30.07.2021. Stąd wynikała konieczność zwołania Sesji w trybie nadzwyczajnym w celu omówienia wniosków i wybrania dla miasta kluczowych inwestycji strategicznych służących mieszkańcom naszego miasta, które mogłyby stać się „głównym motorem napędowym na przyszłość” - jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki i Rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Naszym zdaniem przedstawione wnioski Prezydenta Łomży nie wykorzystują w pełni możliwości, które oferuje Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. 

Chcieliśmy przedyskutować na forum Rady Miasta i wobec możliwości poinformowania mieszkańców Łomży nasze propozycje strategicznych, prorozwojowych inwestycji z korzyścią dla mieszkańców Łomży. 

Kluczowym problemem mieszkańców Łomży są ceny wywozu odpadów komunalnych. Budowa spalarni śmieci, spowodowałaby nie zwiększanie a nawet zmniejszanie opłat wywozu śmieci. Dofinansowanie budowy spalarni śmieci z tzw. „Polskiego Ładu” wyniosłoby 95%. Szacunkowy koszt budowy spalarni śmieci wynosi około 300 mln zł. 

Kolejnym problem wielu mieszkańców Łomży jest brak dostępności w jednym miejscu instytucji obsługujących pomoc społeczną (MOPS, OIK, PEFRON, Wydział Spraw Społecznych itp.). Stworzenie Centrum Usług Społecznych w jednym miejscu przyczyniłoby się do ułatwienia dostępności i skutecznej koordynacji usług społecznych. Załatwianie spraw przez mieszkańców, a szczególnie przez osoby z niepełnosprawnością stałoby się szybsze i skuteczne. Przewidywana wartość tego projektu to około 5 mln z dofinansowaniem 85%.

Kolejną inwestycją strategiczną jest inwestycja drogowo- mostowa, to znaczy modernizacja alei Legionów i tzw. „Starego mostu” w ciągu ulicy Zjazd. Tego typu inwestycja przyczyni się do większego bezpieczeństwa mieszkańców Łomży. Jest to kosztowna inwestycja, której wykonanie jest możliwe przy wsparciu finansowym „Polskiego Ładu” w wysokości 90%. Szacunkowy koszt tej inwestycji wynosi około 30 mln zł. 

Wobec powyższego prosimy media lokalne o przedstawienie naszego stanowiska mieszkańcom Łomży abyśmy mogli wypełniać mandat radnego. 

Wnioskodawcy zwołania Sesji Nadzwyczajnej w dniu 21.07.21 

 

Łomża, 21.07.2021

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę