Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Roszczenia Związku Gmin Żydowskich

Warszawski Związek Gmin Żydowskich chce przejąć tereny przy ul. Nowogrodzkiej w Łomży, jeszcze kilka lat temu administrowane przez komendę miejską policji. Ma to być rekompensata za tereny po synagodze, która przed ostatnia wojną znajdowała się przy ul. Giełczyńskiej. Miasto proponowało tereny po byłych zakładach bawełnianych "Narew, ale gmina odmówiła ich przejęcia, gdyż - jej zdaniem - peryferyjne tereny trudno będzie sprzedać.

Sprawa toczy się przed Komisją Regulacyjną w Warszawie. To do niej Związek Gmin Żydowskich złożył kilkadziesiąt roszczeń o zwrot majątku na terenie Łomży, należącego do gmin żydowskich przed II wojna światową. Zdaniem przedstawicieli zarządu znaczna część z nich jest jednak bezzasadna. Wśród tych ostatnich jest m.in. żądanie działki zamiennej za synagogę przy ul. Pocztarskiej. Historycy, mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz Łomży, ale także dokumenty nie potwierdzają, by kiedykolwiek w historii Łomży przy tej właśnie ulicy znajdowała się jakaś świątynia żydowska. Bez względu jednak na argument strony łomżyńskiej sprawę i tak będzie musiała rozpatrzyć komisja regulacyjna. Nastąpi to jeszcze przed końcem listopada.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę