Szpital w Łomży dziękuje Żołnierzom WOT i 18. Pułku
Każdy kto od maja 2020 r. skorzystał z usług medycznych, napotkał żołnierza z termometrem przy wejściach Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Podczas pandemii Covid-19 personelowi pomagali żołnierze łomżyńskiego 13. Batalionu Lekkiej Piechoty i 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Z czasem wojskowi zaczęli prowadzić wstępny triage, pobierać wymazy, rejestrować pacjentów w systemie EWP i raportować zajętość i dostępność łóżek covidowych. Nie unikali także odśnieżania.
- Ogłoszenie pandemii Covid-19 i przekształcenie szpitala w jednoimienny zakaźny spowodowało, że organizacja pracy i udzielania świadczeń zdrowotnych uległa dużym zmianom - mówi Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Zostały wstrzymane odwiedziny i niekontrolowane wejścia na teren szpitala. Wojska Obrony Terytorialnej dostały zadanie wsparcia placówek medycznych w walce z pandemią Covid-19. - Pierwszą pomoc od WOT otrzymaliśmy 4. maja 2020 r. w odpowiedzi na zapotrzebowanie, zgłoszone przez ,,Platformę wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”. Żołnierze WOT zajęli się pomiarem temperatury u przekraczających wszystkie drzwi wejściowe do szpitala. Dbali o bezpieczeństwo i zachowanie dystansu społecznego. Nadzorowali zasadność wejścia na teren szpitala osób z zewnątrz. W następnych miesiącach organizacja udzielania świadczeń zdrowotnych i funkcjonowanie całego Szpitala ulegały kolejnym zmianom.
Pacjentów przybywało, w związku z tym otrzymaliśmy wsparcie do wstępnego triage w kierunku identyfikacji zakażenia Covid-19 na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W ostatnich miesiącach 2020 r. żołnierze 13. BLP WOT z personelem medycznym szpitala brali czynny udział w pobieraniu wymazów PCR w kierunku Covid-19. Po przeszkoleniu teoretycznym i praktycznym, również na terenie Jednostki Wojskowej, zostali decyzją władz wojska skierowani do samodzielnej pracy w punkcie wymazowym. Ponadto od października 2020 r. prowadzili rejestrację pacjentów w systemie EWP. Był to okres, kiedy na terenie naszego szpitala przebywało jednoczasowo ponad 10 żołnierzy. Prowadzili także raportowanie z zajętości i dostępności łóżek covidowych do NFZ i MZ.
"Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie i pomoc"
Początkowo byli to tylko żołnierze 13. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, a w okresie nasilenia pandemii (3. fala zimowo-wiosenna w tym roku) żołnierzy WOT wsparli żołnierze zawodowi 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego w Łomży. - Każde zgłoszenie zapotrzebowania realizowane było błyskawicznie - dziękuje w imieniu dyrekcji i personelu za pomoc Pani Gryc.
- W okresie nasilonych opadów śniegu żołnierze wspierali szpital w odśnieżaniu. Pozyskanie żołnierzy nie zawsze było łatwe, ponieważ większość z nich łączyła pracę zawodową bądź naukę ze służbą, odbywaną do tej pory tylko weekendowo, zaś szpital potrzebował wsparcia głównie w dni robocze. Wówczas dużą inicjatywą musieli wykazywać się oficerowie łącznikowi w wyszukiwaniu dostępnych żołnierzy i ustalaniu grafików. Współpraca z Dowódcą 13. Batalionu Lekkiej Piechoty, Dowódcą 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, oficerami łącznikowymi oraz wszystkimi żołnierzami była na wysokim poziomie. Reakcja i kontakt były natychmiastowe. Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie i pomoc. Żołnierze z dużą odpowiedzialnością wykonywali zadania, a po paru miesiącach pracy w szpitalu radzili sobie świetnie ze wszystkimi problemami. Niektórzy wspierali szpital przez ponad 8 miesięcy. Szefostwo wojska nadzorowało pracę żołnierzy, pozostając z nami w stałym kontakcie. Reagowało na każdy telefon i zapytanie. Mimo decyzji o wycofaniu żołnierzy WOT i zawieszeniu wsparcia, pacjenci i personel w Puncie Szczepień Powszechnych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży otrzymują nadal wsparcie 13. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.
Mirosław R. Derewońko