Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Uwaga na burze z gradem

Od poniedziałku Polska znajduje się w strefie pofalowanego, chłodnego frontu i strefy zbieżności. Ten aktywny front oddziela dwie różne masy powietrza: chłodniejszą polarną morską z zachodu i dynamiczną, upalną oraz wilgotną zwrotnikową, która przyniosła najwyższe wartości temperatury od 2 lat. Strefa przemieszcza się na wschód kraju. Na styku tak różnych mas powietrza dochodzi do bardzo szybkiego powstawania zjawisk konwekcyjnych w postaci silnych burz, którym towarzyszą intensywne, wręcz nawalne, opady deszczu, opady gradu przekraczające średnicę 2 cm i porywy wiatru do nawet 110 km/h.

Jak widać na mapie radarowej taki front przemieszcza się obecnie od Warszawy w stronę Łomży. 

Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne 2 stopnia o możliwych burzach z gradem.

 

„Miejscami prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą krótkotrwałe nawalne opady deszczu o wydajności do 20 mm, lokalnie do około 30 mm oraz porywy wiatru do 110 km/h. Lokalnie grad" – pisze w komunikacie Mateusz Zamajtys z IMGW-PIB.

Ostrzeżenie może być kontynuowane, ponadto nocą z czwartku na piątek (24/25.06.21) należy się spodziewać kolejnych gwałtownych zjawisk burzowych. 

Aktualne jest nadal ostrzeżenie o upałach. Dla powiatu łomżyńskiego temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 29°C do 31°C, a minimalna w nocy od 18°C do 20°C. 

Najbliższe godziny z bardzo dynamiczną i niebezpieczną pogodą
Również w czwartek spodziewamy się gwałtownych zjawisk atmosferycznych – pisze IMGW. Fala burz, związana z tzw. wielkoskalowym układem konwekcyjnym, wkroczyła już o świcie nad Śląsk, około godziny 9:00 dotarła do centrum, a w południe przesunie się nad Podlasie. Kulminacji niebezpiecznej pogody spodziewamy się na wieczór. Wówczas ponownie może wykształcić się wielkoskalowy układ konwekcyjny który obejmie znaczny obszar południa, centrum, a potem wschodu Polski. Burze przyniosą liczne wyładowania, ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach do 110 km/h.

W piątek ponownie możliwe silne burze w Polsce wschodniej i południowo-wschodniej. Będą im towarzyszyć silne porywy wiatru, do 90-100 km/h, oraz opady deszczu (do 30-40 mm) i gradu.

W sobotę spokojniej – upały ustąpią, a lokalne burze będą zdecydowanie słabsze. W niedzielę już bez burz.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę