100-lecie geodetów Ziemi Łomżyńskiej
Geodeci z Łomży i z Ziemi Łomżyńskiej świętują 100 lat działalności. – Stulecie liczymy od 1920 roku, od powstania Związku Geometrów Okręgu Białostockiego w Łomży – mówi Daniel Tomaszewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów. – Koło nasze jako pierwsze w Polsce obchodzi 100-lecie. Mamy własny sztandar, mamy własną ulicę, mamy własne rondo. No i teraz jeszcze obelisk, który poświęcony jest obchodom 100-lecia geodezji łomżyńskiej oraz 100-leciu szkoły mierniczej. Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się w Hali Kultury.
W ubiegłym roku nie było mowy o świętowaniu 100-lecia, dlatego jubileuszowe obchody przeniesiono, podobnie jak wiele innych imprez, na rok obecny. W Hali Kultury spotkali się przedstawiciele władz Stowarzyszenia Geodetów Polskich, na czele z prezesem Januszem Walo oraz Czesławem Bartoszewiczem, prezesem białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich, do którego należy koło łomżyńskie, reprezentanci władz miejskich i samorządowych, ale przede wszystkim geodeci. W okręgu łomżyńskim jest ich obecnie blisko 80, z emerytami około 200. Czesław Bartoszewicz podkreślił znaczącą rolę geodezji łomżyńskiej w ciągu minionych 100 lat. Marian Brożyna przypominał, że wszystko w Łomży zaczęło się od powstania w roku 1918 Okręgowej Komisji Ziemskiej, po dwóch latach przekształconej w Okręgowy Urząd Ziemski.
Dało to dobre warunki do stworzenia już w roku 1919 Państwowej Szkoły Mierniczej, a w roku następnym Związku Geometrów Okręgu Białostockiego w Łomży. Istniał on do roku 1925, kiedy to został rozwiązany, a łomżyńscy geodeci weszli w skład Związku Mierniczych Okręgu Białostockiego, co pod inną nazwą trwa do dnia dzisiejszego. Te dawne czasy przypomniały ekspozycja tableau szkoły mierniczej z lat 20. i 30., pochodzących ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz dokumentalny film „100-lecie Stowarzyszenia Geodetów Polskich”.
Nie skończyło się tylko na przemowach. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski otrzymał Medal „Amigo Societas”. Mariana Brożynę udekorowano Medalem „W dowód uznania”. Odznakę Diamentową Stowarzyszenia Geodetów Polskich otrzymał Krzysztof Dobrowolski. Odznakami Złotymi uhonorowano Adama Szarneckiego, Stanisława Tyborowskiego i Franciszka Wyszyńskiego, zaś Odznakami Srebrnymi Adama Jamiołkowskiego, Artura Włostowskiego i Marcina Niklewicza. Zdzisław Owczarek, Daniel Tomaszewski i Tadeusz Karczewski otrzymali tytuł Zasłużony Senior.
Po mszy świętej w intencji geodetów i ich rodzin w kościele Miłosierdzia Bożego dokonano poświęcenia pamiątkowego obelisku, zaprojektowanego przez Tadeusza Babiela oraz ronda i ulicy Geodetów.
– Nic nie jest robione bez udziału geodetów – podkreśla Daniel Tomaszewski. – Od wytyczenia budynku, inwentaryzacji, pomiaru granic, prace uwłaszczeniowe, nadanie tytułu własności, pomiary działek, pomiary sytuacyjno-wysokościowe, kwalifikacja gleb – to całe multum pracy.
Wojciech Chamryk