Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 sierpnia 2021 napisz DONOS@

Terytorialsi z Podlaskiego na Dragonie 21

150 żołnierzy z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej brało udział w ćwiczeniu taktycznym Dragon 21. - Terytorialsi z naszej Brygady podlegali pod dowódców wojsk operacyjnych na terenie województwa podlaskiego - mówi kapitan Łukasz Wilczewski z 1PBOT. - Znakomitą większość z nich stanowili ochotnicy, pełniący terytorialną służbę wojskową. Zadaniem Wojsk OT w przypadku konfliktu zbrojnego jest wspieranie wojsk operacyjnych w terenie. Mogą one dzięki temu skupić się na głównych kierunkach działań. Terytorialsi, np., zabezpieczali drogi i ochraniali rejon dowodzenia dywizji.

Żołnierze 1. PBOT działali we współpracy z 18. Dywizją Zmechanizowaną, 16. Pomorską Dywizją Zmechanizowaną oraz z układem pozamilitarnym: Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, Policją, samorządami oraz Urzędem do spraw Cudzoziemców. W powiecie łomżyńskim podczas ćwiczenia Dragon 21 żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zabezpieczali linie komunikacyjne oraz obiekty infrastruktury drogowej. Do ich zadań należało również ubezpieczenie dróg marszu wojsk operacyjnych, ochrona zewnętrzna rejonu rozwinięcia stanowiska dowodzenia dywizji, tj. miejsca, gdzie zlokalizowane są m.in. kluczowe systemy łączności i informatyczne. Odbywali patrole piesze i z wykorzystaniem quadów. Zbudowali i zabezpieczyli tymczasowy obóz dla uchodźców w Podlaskiem. Kapitan Wilczewski wyjaśnia, że epizody odbywały się poza obiektami wojskowymi, w realnym środowisku walki, aby żołnierze mogli ćwiczyć i sprawdzić się w terenie.

- Nasi żołnierze posługiwali się standardowym uzbrojeniem i wyposażeniem pododdziałów lekkiej piechoty - informuje oficer. Mieli karabinki GROT, karabiny wyborowe BOR, karabiny maszynowe UKM, granatniki RPG i automatyczne Mk-19, sprzęt optoelektroniczny. Akcje na lądzie wspierały bezzałogowe statki powietrzne FlyEye: operatorzy wykonywali zadania rozpoznawcze, przydatne  w ćwiczeniach pododdziałów. Terytorialsi wykorzystywali sprzęt do działań przeciwkryzysowych, w tym maszty oświetleniowe i agregaty prądotwórcze. Ponadto żołnierze 1. PBOT uczestniczyli w kolejnym etapie Dragona 21, czyli ćwiczeniu dowódczo-sztabowym, które kończy się 18. czerwca.

Podlascy terytorialsi brali udział dwa lata temu w ćwiczeniu Dragon 19. Dragon 21 także jest formą szkolenia Wojska Polskiego na wschodniej flance NATO. Ćwiczenie to ma charakter defensywny, tj. obronny. Celem jest zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Mirosław R. Derewońko
Zdjęcia: DWOT

 

Nad Łomżą i w okolicy Nowogrodu ćwiczy Dragon 21

Dwa nowe mosty wojskowe przez Narew w Nowogrodzie

210723021652.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę