Od 1. lipca zmiany w dodatkach mieszkaniowych
W związku z zmianą ustawy o dodatkach mieszkaniowych Rada Miejska w Łomży uchwałą nr 382/XXXVII/21 wprowadziła nowy wzór wniosku i deklaracji o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
Ratusz przypomina wnioskodawcom i zarządcom budynków, którzy potwierdzają informacje zawarte w pkt. 2-5 oraz 7,9 i 12 wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, aby od dnia 1 lipca 2021 roku potwierdzenie było dokonane na poprawnym, nowym wniosku. Istotną zmianą jest również miesiąc potwierdzania wysokości ponoszonych wydatków związanych z zajmowanym lokalem. Dotychczas był to miesiąc, w którym był składany wniosek, ale od dnia 1 lipca 2021 roku potwierdzane maja być wydatki z miesiąca poprzedzającego dzień złożenia wniosku.
Dla wniosków o przyznanie dodatku mieszkaniowego składanych w lipcu 2021 roku zarządca potwierdza wydatki na lokal mieszkalny poniesione w miesiącu czerwcu 2021 roku – wyjaśnia Urząd Miejski.
Od dnia 1 lipca 2021 roku dodatek mieszkaniowy przysługuje:
- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych – od 1 lipca tylko zamieszkującym w tych lokalach;
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.
Od dnia 1 lipca 2021 roku dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom przebywającym w :
- domu pomocy społecznej ;
- młodzieżowym ośrodku wychowawczym ;
- schronisku dla nieletnich ;
- zakładzie poprawczym ;
- zakładzie karnym ;
- szkole,w tym szkole wojskowej
- jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
Od 1 lipca dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, które w ciągu 3 miesięcy przed złożeniem wniosku, na jednego członka rodziny średni miesięczny dochód nie przekroczył w gospodarstwie: jednoosobowym – 40%, wieloosobowym – 30%
przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Obecnie jest to kwota 5167,47 zł.
Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.