Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 sierpnia 2021 napisz DONOS@

Łomżyński WOPR i Scubamaniak gościli u Prezydenta RP

Główne zdjęcie
Wspólne zdjęcie z Prezydentem RP Andrzejem Duda i Jego małżonką przed Pałacem Prezydenckim (fot. prezydent.pl)

Cztery godziny w piątek spędzili w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie: prezes Tomasz Malinowski z WOPR, prezes Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Scubamaniak Andrzej Gutowski i należący do obu organizacji Tomasz Janczewski. Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda z żoną Agatą zaprosili do siebie również dzieci z Polski na inaugurację akcji „Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką”, żeby przypomnieć i uczyć "bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku". Para Prezydencka usłyszała zaproszenie na plażę do Łomży i dostała monografię Hanki Bielickiej.

Zaszczytne wyróżnienie WOPR i Scubamaniaka z Łomży do udziału w festynie profilaktycznym i edukacyjnym w ogrodzie na tyłach Pałacu Prezydenckiego ma swoją historię. Łomżyniacy od 2016 roku współpracują ze Stowarzyszeniem Batory w Braniewie, które otacza życzliwą opieką dzieci z Domów Dziecka: Słoneczne Wzgórze i Promyk we Fromborku. Nurkowie oczyszczają ze śmieci nie tylko Narew, ale i Pasłękę, wyławiając z rzeki złom i sprzedając w skupie. Przekazują dochód  razem ze zbiórką datków do skarbony podczas pokazu ratownictwa. Nurkowie proponują dzieciom pływanie w basenie w Braniewie i naukę nurkowania. Traf chciał, że w lutym o nurkach pod lodem Jeziora Rajgrodzkiego dowiedziała się urzędniczka z Kancelarii Prezydenta RP, co w połączeniu z działalnością na rzecz wychowanków zaowocowało zaproszeniem na piknik do stolicy przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy.

Dzieci zwiedzały stoiska, m.in., WOPR, GOPR, Policji, Straży Wodnej, Wojska Polskiego z misji i komandosów. Małżonka Agata Kornhauser - Duda zapowiedziała niespodziankę: występ śpiewającej Viki Gabor. Entuzjazm słuchaczy był umiarkowany. 14-latce nie udało się na świeżym powietrzu w biały dzień udawać, że śpiewa na żywo z playbacku, a i repertuar Viki odległy jest od hitów Majki Jeżowskiej. Promowana na potęgę dziecięca gwiazda z doklejanymi paznokciami odległa jest od naturalnej, prostej Gawędy.

IMG_3801.jpg

Autografy dla Scubamaniaka i WOPR Łomża
Prezydent RP uhonorował Medalem za Ofiarność i Odwagę Bartosza Mączkę, 14-latka z Piotrkowa Trybunalskiego. Ósmoklasista wracał do domu wieczorem 13. maja autobusem miejskim. Drzwi na przystanku nie otworzyły się, więc Bartek poszedł do kierowcy, który zasłabł. Udzielił pomocy, gdy nagle autobus ruszył w kierunku słupa, a chłopiec przytomnie wyrwał kluczyk ze stacyjki. Poprosił pasażerów, żeby wezwali karetkę pogotowia. - W obliczu sytuacji kryzysowej zachował zimną krew i wykazał się dojrzałością - skomentował autor relacji ze spotkania, w czasie którego kilkoro dzieci otrzymało wyróżnienia za przytomność umysłu (numer 112), gdy czuć dym lub ktoś nieprzytomny. 

- Wspaniałe spotkanie, dzieci mogły z bliska obejrzeć i dotknąć sprzętu, używanego przez służby państwowe - ocenia Andrzej Gutowski, z którym przyjechało 15-oro uczniów Szkoły Podstawowej w Porytem - Jabłoni. - Organizatorzy zabawę połączyli z aspektem edukacyjnym i docenieniem  dzieci,  które w wyjątkowy sposób zareagowały na sytuacje niebezpieczne. Całość była okraszona możliwością spotkania twarzą w twarz z Prezydentem R.P. Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Duda, przybiciem piątki i zrobieniem pamiątkowych zdjęć. Z Viki Gabor także były wspólne zdjęcia i autografy. Było coś dla ciała, dzieci mogły skorzystać z bufetu. Serwowano lody, hot dogi, hamburgery i przekąski. Przekazaliśmy prezenty Parze Prezydenckiej od Scubamaniaka, Miasta Łomża, Gminy Zambrów. Prezydent z Pierwszą Damą złożyli autograf na koszulkach Scubamaniak i WOPR Łomża. Bardzo dziękujemy Viki Gabor za ofiarowanie darmowych, VIP-owskich biletów dla dzieci z Domu Dziecka we Fromborku na najbliższy koncert laureatki Eurowizji Junior 2019.

Spotkanie z dziećmi w ogrodach stało się okazją do rozmów o współpracy WOPR Łomża z BBN. 

Mirosław R. Derewońko

 

Fot.: archiwum WOPR i Scubamaniak

Foto: Wspólne zdjęcie z Prezydentem RP Andrzejem Duda i Jego małżonką przed Pałacem Prezydenckim (fot. prezydent.pl)
Foto: Para prezydencka (fot. prezydent.pl)
Foto: Viki Gabor (fot. prezydent.pl)
Foto:
Foto: Prezes Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Scubamaniak Andrzej Gutowski,  Tomasz Janczewski i  prezes Tomasz Malinowski z WOPR
Foto:
Foto: Podpis prezydenta Andrzeja Dudy na koszulce
Foto: Prezydent RP Andrzej Duda rozmawia z przedstawicielami WOPR-u i Scubamaniaka

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę