Fotowoltaika od nowego roku mniej korzystna
Rząd zamierza zmienić zasady odbioru energii elektrycznej z indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. Od nowego roku zamiast dotychczasowego barteru będzie odkup, który może być mniej korzystny dla prosumentów. Polski Alarm Smogowy wystosował pismo do premiera z apelem o podtrzymanie wsparcia dla fotowoltaiki i nielikwidowanie korzystnego dla prosumentów systemu rozliczeń za energię produkowaną w przydomowych instalacjach.
Ministerstwo Klimatu zaproponowało zmianę dotychczasowego systemu rozliczania się za wytworzony prąd z paneli fotowoltaicznych zamontowanych w przydomowych instalacjach. Wszyscy widzimy pojawiające się w szybkim tempie, na dachach domów, panele słoneczne. Pojawiło się wiele zachęt, aby osoby indywidualne – prosumenci, instalowali ogniwa fotowoltaiczne. Wyprodukowany w ten sposób prąd zużywany jest na własne potrzeby, a jeśli produkujemy go więcej, nadwyżka oddawana jest do sieci. W nocy, czy w czasie większego poboru bierzemy prąd (swój) z sieci. 20% dostarczonego do operatora prądu jest prowizją za „magazynowanie” naszego prądu lub o tyle pomniejszona jest ilość oddanego prądu, który możemy sobie pobrać w barterze.
Wg nowych założeń, za ten wyprodukowany prąd dostarczony do sieci otrzymamy pieniądze, a za ten pobrany będziemy musieli zapłacić. Oczywiście to będą różne ceny, wynikające z cen rynkowych. I tak w IV kwartale 2020 roku cena sprzedaży przez prosumenta byłaby 256,22 zł/MWh, a zakup tej energii, jak podaje Bartłomiej Derski w WysokieNapięcie.pl, byłby za 667 zł/MWh. To zdaniem Derskiego oznacza stratę w stosunku do obecnego modelu o około 1000 zł dla prosumenta.
Proponowane zmiany miałyby wejść w życie od 1. stycznia 2022 roku. Dotychczasowe instalacje oraz te, które powstaną do końca tego roku będą funkcjonowały przez 15 lat w dotychczasowym modelu. Okres ten liczy się od czasu dostarczenia pierwszej MWh do sieci. Dlatego Ci, którzy planują taką inwestycje powinni się śpieszyć.
Przeciwko tym rozwiązaniom protestuje Polski Alarm Smogowy, który wystosował pismo do premiera z apelem o podtrzymanie wsparcia dla fotowoltaiki i nielikwidowanie korzystnego dla prosumentów systemu rozliczeń za energię produkowaną w przydomowych instalacjach.