Procesje Bożego Ciała A.D. 2021 w maskach i z dystansem
- Z całego serca zachęcam wszystkich wiernych do udziału w procesjach Bożego Ciała w parafiach, bo w czwartek będzie to wyraz naszej szczególnej czci dla Jezusa Chrystusa, ukrytego pod postacią Eucharystii - mówi Ks. Jacek Czaplicki, przewodniczący wydziału duszpasterstwa Kurii w Łomży. Ksiądz Jacek, świętujący jubileusz 25-lecia kapłaństwa, zachęca do procesji tym bardziej, że będzie to okazja w pandemii na większą manifestację wiary w tradycyjnej formie. Przewidując, że trudno będzie zachować półtora metra dystansu w procesjach, Ksiądz apeluje o wzięcie masek na procesję.
Najczęściej przyjmuje się, że w Kościele początek Bożemu Ciału dała w 1264 r. bulla „Transiturus de hoc mundo” papieża Urbana IV. Uroczystość powoli rozpowszechnia się w XIV wieku w Polsce. W XV w. i XVI w. przybiera coraz bardziej triumfalne formy, jak - oprócz baldachimu nad okazałą monstrancją - praktykowane do dziś paramenty procesyjne: feretrony, figury świętych, chorągwie, sztandary i sypanie kwiatków przez dziewczęta w białych, anielskich strojach. Upowszechnia się też nawiedzanie 4 ołtarzy, symbolizujące 4 Ewangelie i 4 strony świata z równikiem 40 tysięcy km.
Kościół Bożego Ciała
Ksiądz Radosław Kubeł, proboszcz Parafii Bożego Ciała, przypomina parafianom, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, popularnie zwana Bożym Ciałem, to święto patronalne parafii. Msze będą odprawiane o godz. 8., 10., 12. i 18. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wychodzi po mszy świętej o godz. 12. - Zadbajmy o dekoracje naszych domów, aby dać wyraz wiary i przyznać się do Jezusa - apeluje Ksiądz Proboszcz Kubeł. - Przygotujmy Jezusowi nasze serca przez spowiedź świętą. Zadbajmy o to, aby być w stanie łaski i przystąpić do Komunii świętej.
Katedra i kościół Kapucynów
W Boże Ciało msze św. w Katedrze będą zaczynać się o godz.: 7., 8.30 oraz 10. - Po mszy św. o godz. 10., celebrowanej przez Księdza Biskupa i Kapłanów, procesja eucharystyczna przejdzie do czterech ołtarzy - informuje Ks. proboszcz Marian Mieczkowski. - Wspólna dla parafii katedralnej i Ojców Kapucynów procesja wyjdzie z Katedry do ul. Sadowej, a później ulicami: Polową, Henryka Sienkiewicza, Dworną i Sadową do Katedry. Ołtarze są dekorowane przy Szkołach Katolickich, i Wyższym Seminarium Duchownym, na placu Jana Pawła II - róg ul. Sienkiewicza i Dwornej oraz przy Kurii Diecezjalnej. Księża zachęcają, żeby wyrazić wdzięczność Jezusowi Eucharystycznemu poprzez dekorację okien mieszkań i domów. Popołudniowe msze w Boże Ciało są o godz. 16. i 18.
Parafia Krzyża Świętego
Dla wiernych, którzy w Boże Ciało nie będą mogli przyjść do kościoła, parafia Krzyża Świętego ma transmisję w Internecie o godz. 9.
https://www.youtube.com/watch?v=itoZtD0W868
Czwartkowe msze święte o godz.: 7.30, 9., 10.30, 16., 17.30 i 19. (nie ma mszy o godz. 12.). - Po Mszy św. o godz. 10.30 odprawimy tradycyjną procesję ulicami naszej parafii - czytamy w ogłoszeniach parafii, gdzie proboszczem od początku jest ks. Andrzej Godlewski. - Zakończymy ją uroczystym błogosławieństwem i odśpiewaniem dziękczynnego hymnu na placu przed kościołem. Pamiętajmy o estetyce naszych bloków, szczególnie balkonów - zadbajmy o ich odświętny wygląd.
Z Chrystusem Królem i Papieżem
Ksiądz proboszcz Jerzy Abramowicz zaprasza do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Msze św. będą o godz.: 7.30 i 9. Po mszy o godz. 10.30 wyruszy procesja ulicami: A. Mickiewicza, S. Moniuszki, Spółdzielczą (ołtarz), W. Broniewskiego (ołtarz przy J. Słowackiego 1), J. Bema, B. Prusa (ołtarz) i przez Park Jana Pawła II aleją papieską do ołtarza Chrystusa Króla, gdzie jest lokalizacja 4. ołtarza - przy Skale, skąd Papież Pielgrzym odprawiał mszę 4. czerwca 1991 r. Po zakończeniu procesji, być może, przed godz. 14., w Sanktuarium będzie następna msza; także o godz. 15. i 18. Czasami wierni zabierają z ołtarzy gałązkę jako znak życia - na podobieństwo przyniesionej przez gołębia do Arki Noegi po Potopie. W tradycji ludowej to znak błogosławieństwa dla domu, zdrowia, spokoju i szczęścia rodzin, ale - objaśnia Ks. Abramowicz - gałązka to symbol, bo Eucharystia to znak Życia.
Parafia Świętego Brunona (974 – 1009)
W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa msze o godz.: 7., 9., 11. i 18. Parafia, gdzie proboszczem jest. Ks. Dariusz Nagórski ruszy z procesją po mszy o 11. Procesja z Najświętszym Sakramentem idzie ulicami: Wojska Polskiego, Nowoprojektowaną, Wesołą i Wojska Polskiego do ołtarzy w tych miejscach, co w poprzednich latach. Organizatorzy przypominają uczestnikom o zachowaniu zasad sanitarnych, dystansie społecznym i zakrywaniu nosa i ust maską. Do udziału w procesji zapraszają dzieci pierwszokomunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej.
Ze św. Andrzejem Bobolą (1591 - 1657)
Msze św.: 8, 9, 10, 11, 12, 18. - Po mszy św. o 12. ulicami naszego miasta, to jest ulicami: Wąską, Sikorskiego, Górną, Boczną wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem - informuje Ksiądz Proboszcz Andrzej Popielski. Będziemy śpiewać pieśń „Witaj Jezu, Synu Maryi” i błagać Zbawiciela o błogosławieństwo naszych domów i miejsc pracy. Za pobożnym udziałem w procesji można zyskać odpust zupełny. Przygotowano ołtarze w tradycyjnych miejscach. W uroczystość Bożego Ciała odbywa się tradycyjnie Komunia rocznicowa o godz. 12. Zaproszone są dzieci: do sypania kwiatów i w strojach komunijnych, zaś mieszkańcy - do dekoracji okien na trasie procesji.
Mirosław R. Derewońko