Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Lekarka nie popełniła błędu - orzekł biegły w głośnej sprawie śmierci pacjentki i jej dziecka

Lekarka nie popełniła błędu podczas opieki nad pacjentką. To opinia biegłego, która może być bardzo ważna dla przebiegu głośnej sprawy z 2018 roku.

31-letnia kobieta i jej nowo narodzone dziecko zmarli w łomżyńskim szpitalu. Kobieta trafiła do niego między szóstym a siódmym miesiącem ciąży. Jak się okazało, miała ostrą sepsę.

Biegły, profesor Marek Spaczyński, stwierdził, że na podstawie objawów lekarze nie mogli wiedzieć, że kobieta ma ostre zakażenie. Mówił też, że nie była odpowiednio obserwowana, ale nie był to błąd lekarzy, co próbowali wykorzystać do podważenia opinii prokurator i pełnomocnik rodziny kobiety.

- Nie była prowadzona ścisła obserwacja, ale nie traktuje tego w kategorii błędu. Nie ma żadnych sprzeczności. Cała sprawa sprowadza się do tego, że nie podejrzewano w chwili przyjęcia, jak też w początkowym okresie pobytu na oddziale, zakażenia wewnątrzmacicznego. Dzisiaj jesteśmy mądrzejsi, bo wiemy, jaki był finał tego zdarzenia i znamy wyniki sekcji - zaznaczył prof. Spaczyński.

Biegły przyznał też, że taki przebieg zakażenia jest bardzo rzadki. I praktycznie niemożliwy do opanowania przez lekarzy.

- To jest drugi taki przypadek, z którym ja się spotykam podczas mojej 50-letniej kariery zawodowej. Pierwszy przypadek dotyczył naszej położnej z poznańskiego szpitala. Wobec bardzo dynamicznie i podstępnie rozwijającego się zakażenia wewnątrzmacicznego - mimo intensywnej terapii - zmarła. Wstrząs septyczny jest zagadnieniem bardzo złożonym, rozwijającym się dynamicznie i skrycie - mówił profesor.

Oskarżyciele nie zgodzili się z tą opinią i poprosili sąd o powołanie kolejnego biegłego. Ten ma zakończyć swoją pracę w czasie dwóch, trzech miesięcy. Oskarżonej o popełnienie błędu lekarce grozi do pięciu lat więzienia.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę