Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Okradli staruszkę metodą „na syna”

W czwartek 90-letnia staruszka z Łomży straciła oszczędności, gdy złodzieje podszywając się pod jej syna, wyłudzili od niej ponad 10 tys. zł. Policjanci po raz kolejny przypominają i apelują o rozsądek i ostrożność w trakcie podejmowania decyzji finansowych.

W czwartek, około godz. 12.00, do 90-latki z Górki Zawadzkiej w Łomży zadzwonił mężczyzna, który podając się za syna poprosił o pomoc pieniężną. „Mamo …”  - zaczął dzwoniący, a starsza pani, jak wynika z relacji policjantów, dopowiedziała imię, które mężczyzna w słuchawce telefonu potwierdził. „To ja, wiesz bo przebywam ..” i znów wynika, że staruszka dopowiedziała „w Stanach”, a głos męski potwierdzał. Mężczyzna opowiedział historyjkę, że w Stanach potrącił kobietę w ciąży, że przebywa na komisariacie, że grozi mu sprawa cywilna i karna, że szybko potrzebuje, aby mu przelać pieniądze. Aby przyśpieszyć głos polecił, aby „mama” przekazała znajomej wszystko co ma w domu, która je odbierze i wyśle. Tak też się stało. Zgłosiła się kobieta w wieku około 40-50 lat, której 90-letnia łomżanka przekazała 7,5 tys. zł i złotą biżuterię o wartości około 3 tys. zł. 

Oszustwo wyszło na jaw w chwili, kiedy prawdziwy syn kilka godzin później zadzwonił do matki. Około 17.00 oszukana Pani zgłosiła fakt na policję.

Policja przypomina i apeluje o rozsądek i ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych. Zwraca uwagę, aby pokazać mechanizm działania starszym rodzicom i sąsiadom. 

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!

Powiadom o sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę