Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Emerytury w Podlaskiem niższe od średniej krajowej

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Średnia emerytura w Polsce wynosi prawie 2 500 zł, natomiast w województwie podlaskim emeryci średnio otrzymują 2 244 zł brutto – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najwyższa przeciętna emerytura wypłacana jest jest w województwie śląskim i wynosi 2 950 zł miesięcznie. Spowodowane dość wysokimi świadczeniami górniczymi, na co zwraca uwagę ZUS. Natomiast najniższa średnia emerytura jest województwie podkarpackim i wynosi 2 217 zł miesięcznie.

- Wysokość wypłacanych świadczeń z roku na rok rośnie. Jest to spowodowane coroczną marcową waloryzacją, jak również faktem, że emeryci nawet gdy już pobierają świadczenia, bardzo często pracują zawodowo i po określonym czasie, mogą doliczyć staż pracy lub składki - w zależności od tego jaki wariant im przysługuje. – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W 2019 roku przeciętna emerytura w naszym regionie wynosiła 2 130 zł, zatem  po roku wzrosła o 114 zł. Liczba seniorów, którym białostocki ZUS na koniec 2020 roku wypłacał świadczenie  to 156 tys. czyli o prawie 5 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Natomiast  w całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emerytury 6 milionom osób, a łączna suma wypłacanych emerytur to 45,1 mln zł. Do nestorów z województwie podlaskim z tej puli trafia kwota 1,1 mln.

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu można zdecydować o przejściu na emeryturę lub kontynuowaniu aktywności zawodowej. 

- W 2020 roku wnioski o przyznanie emerytury po raz pierwszy w placówkach podlegających Oddziałowi ZUS w Białymstoku złożyło 14 tys. osób, zaś rok wcześniej o 1 tyś więcej. Tendencja ta jest taka sama w całym kraju. Liczba wniosków o przyznanie emerytury w 2019 roku wyniosła 512 tys. a w ubiegłym roku 480 tys. czyli o ponad 32 tys. mniej - dodaje rzeczniczka.

Im później przejdziemy na emeryturę, tym jej wysokość będzie wyższa. Wartość świadczenia jest bowiem uzależniona od sumy opłaconych i zwaloryzowanych składek emerytalnych jak również kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz średniego dalszego trwania życia – wyjaśnia ZUS.

 

źródło: ZUS


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę