Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Procesja bobolańska na motocyklach

Tradycyjna procesja bobolańska, w tym roku miała niecodzienny charakter. Relikwie św. Andrzeja Boboli trzymała w rękach motocyklistka, a towarzyszyło jej 200 motocykli.

W czasie popandemicznym procesja z relikwiarzem św. Andrzeja Boboli tradycyjne rozpoczęła się w kościele Ojców Kapucynów. Zamiast wiernych idących za świętym 15. maja 2021 roku, za  relikwiarzem w rękach motocyklistki jechało około 200 motocykli. Pielgrzymi, bo tak nazwał uczestników ks. Andrzej Popielski, zatrzymali się w Katedrze, w Opactwie Sióstr Benedyktynek i tak dotarli do kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli przy ul. Wąskiej. Bez śpiewów, za to z rykiem silników, kolumna pojazdów przemieszczała się/pielgrzymowała po mieście. Podczas przejazdu pod Opactwem, siostry benedyktynki w otwartym oknie obserwowały i pozdrawiały motocyklistów. Zwykle chowają się za kratą, więc była to nie lada okazja, aby zobaczyć siostry klauzurowe w oknie. 

O godz. 15. została odprawiona msza święta zakończona poświęceniem motocykli. Po uroczystościach motocykliści przeparadowali ulicami Łomży na znak rozpoczęcia sezonu motocyklowego. 

Św. Andrzeja Bobola obok św. Brunona z Kwerfurtu jest patronem Diecezji Łomżyńskiej. Jezuita Andrzej Bobola (1591-1657) trafił do Łomży w 1638 roku. Wówczas Łomża była jednym z najważniejszych miast na Mazowszu - porównywano ją z Warszawą i Płockiem. Przez kolejne cztery lata - do 1642, jezuita pełni w Łomży funkcje doradcy rektora kolegium, kaznodziei i wreszcie dyrektora, istniejącej przy kolegium, szkoły humanistycznej i retoryki. Po opuszczeniu Łomży Andrzej Bobola przeniósł się do Wilna, a następnie został skierowany do kolegium jezuickiego w Pińsku - tam też, 16 maja 1657 roku, z rąk zbuntowanych Kozaków, poniósł śmierć męczeńską.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę