Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Luzowanie gospodarki - najnowsze rozporządzenie

Główne zdjęcie
Wystartują ogródki gastronomiczne

Od 15 maja rząd znosi obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu i dopuszcza publiczność na imprezach sportowych. Od jutra (8. maja) startują hotele. Opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 6. maja wprowadza oczekiwane luzowanie gospodarki. Od soboty (8. maja) mogą zacząć działać hotele. Rozporządzenie obowiązuje do 5 czerwca, i wtedy hotele muszą zachować limit 50% zajętych pokoi. Posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju. Warunkiem jest spędzenie w hotelu przynajmniej jednej doby przez gości. 

Od 15. maja restauracje mogą serwować posiłki na wynos lub w ogródkach gastronomicznych. Warunkiem jest zachowanie co drugiego stolika wolnego i 1,5m odległości. Warunki te nie obowiązują, jeżeli między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. 

Od 29 maja b.r. jedzenie będzie mogło być serwowane w ogródkach gastronomicznych, dopuszczono także konsumpcję w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw. Ma obowiązywać zasada, co drugi stolik wolny, a odległość między nimi wynosić 1,5 m, chyba że będzie przegroda 1m. Konieczne jest, aby klienci do czasu zajęcia miejsca, mieli zakryte usta i nos, podobnie, zakrywanie ust i nosa obowiązuje obsługę kelnerską. 

Pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa  w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Maski trzeba będzie też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). 

Od 15. maja na wolnym powietrzu nie musimy nosić maseczek. Warunkiem jest zachowanie 1,5m dystansu od innych osób. Kiedy nie możemy utrzymać tego dystansu, powinniśmy nosić maseczki. (tak mówi rozporządzenie). W środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej) musimy zakrywać usta i nos. 

Kierowcy autobusów  transportu publicznego nie będą musieli zakrywać ust i nosa. 

Nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

Od 15 do 28 maja zbiorowe formy kultury i rozrywki są możliwe tylko na otwartym powietrzu, a od 29 maja do 5 czerwca - również w pomieszczeniach zamkniętych. Zajętość miejsc na widowni wynosi 50%, czyli co drugie miejsce wolne. Jeśli nie ma miejsc na widowni, widzowie powinni zachować 1,5m odstępu. 

Od 15 maja 2021 r. do 28 maja 2021 r. w obiektach sportowych na otwartym powietrzu dopuszczono publiczności maksymalnie 25 proc. miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni widzowie będą musieli zachować między sobą dystans 1,5 m. 

Od 29 maja możliwe będzie wykonywanie zadań edukacyjnych oraz prowadzenia zajęć w domach kultury i świetlicach. Liczba uczestników nie może przekraczać piętnastu osób, a także konieczne jest zachowanie 1,5m   dystansu i przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa. Zabronione jest spożywanie napojów i posiłków. 

W galeriach sztuki i muzeach 1 osoba na 15m. kw.

Od 29 maja 2021 r. do 5 czerwca 2021 r. działalność mogą wznowić kluby fitness i siłownie. Obowiązuje limit 1 osoby na 15 m. kw powierzchni. 

Od 29 maja 2021 r. do 5 czerwca 2021 r. przywrócona będzie działalność basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych. Będą mogły być udostępnione ograniczonej liczbie osób - "nie większej niż połowa obłożenia basenu, aquaparku, albo obiektu". Udostępnione zostają także miejsca dla publiczności. Warunkiem jest zachowanie max. 50% obłożenia, co drugie, na przemiennie wolne.

 

200609064623.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę