Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Prezydent podał warunki zabudowy dla bloku przy Staffa

Główne zdjęcie
Blokami przy Staffa 6 i Staffa 10.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski na początku stycznia popierał protesty mieszkańców z ulic Staffa i Żeromskiego 2, a pod koniec kwietnia wydał decyzję o warunkach zabudowy dla "budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami wielostanowiskowymi" pomiędzy blokami przy Staffa 6 i Staffa 10. Na początku roku spółdzielcy ŁSM protestowali przeciw planom Zarządu ŁSM budowy 3 bloków w dolince zieleni z placem zabaw. Prezydent poparł ten protest, a Zarząd podał, że będzie "planował wybudowanie budynku wielolokalowego pomiędzy blokami przy Staffa 6 i Staffa 10".

W uzasadnieniu decyzji prezydent Łomży zawiadomił, że na wniosek Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowe z 15. lutego, uzupełniony 26. lutego, "została wydana decyzja nr 32/2021 z dnia 26.04.2021 r.". Warunki zabudowy obejmują także możliwość zaprojektowania bloku z "boksami garażowymi w poziomie piwnic i parteru wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, miejscami parkingowymi i zagospodarowaniem terenu, na terenie obejmującym część działki geod. nr 10481/18, położonym w rejonie Al. Piłsudskiego i ul. L. Staffa w Łomży". 

24 mieszkania w bloku do 5 kondygnacji
Prezes ŁSM Wojciech Michalak potwierdza, że decyzja prezydenta o warunkach zabudowy z 26. kwietnia wpłynęła 28. kwietnia do Spółdzielni. Dotyczy ona budowy bloku na 24 mieszkania i tylu garaży pod nim, zakładając 1 samochód w rodzinie. Prezes od razu informuje, że nie będzie boksów garażowych, natomiast w pobliżu budynku zostanie zaprojektowane 36 miejsc postojowych (1, 5 na lokal). Planowany blok może mieć 5 kondygnacji. Zarząd ŁSM w najbliższym czasie rozstrzygnie o wyborze projektanta. Prezes Michalak informuje, że od czasu protestu spółdzielców w Trzech Króli do Spółdzielni zgłosiło się 70 chętnych na mieszkania w planowanym bloku między Staffa 6 a 10.   

Z treścią decyzji można zapoznać się w Wydziale Architektury Urzędu Miejskiego w Łomży przy ul. Nowej 2, pokój 337, tel. 86 215 68 12. Prezydent w obwieszczeniu pisze, że "decyzja podlega zaskarżeniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży za pośrednictwem organu, który ją wydał, w terminie 28 dni od dnia, w którym nastąpiło udostępnienie obwieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej", czyli 29. kwietnia 2021.

Co z decyzji prezydenta teraz wynika?
- Ustalenie warunków zabudowy to wstępny etap inwestycji - mówi insp. Łukasz Czech z ratusza. Decyzję o warunkach zabudowy w imieniu prezydenta przygotowuje Wydział Architektury: analizę formalno-prawną i architektoniczno-urbanistyczną. - Decyzja określa, czy zamierzenie może istnieć zgodne z przepisami szczegółowymi, określającymi ład urbanistyczny, w który nowa zabudowa ma się wkomponować - tłumaczy inspektor Czech. - To rozstrzygnięcie ogólne, określające warunki brzegowe, które będą doprecyzowane dopiero na etapie projektu budowlanego, zatwierdzonego w decyzji o pozwoleniu na budowę. Dopiero w tej drugiej decyzji prezydent weryfikuje i zatwierdza możliwość realizacji i konkretne parametry inwestycji, wynikające z projektu budowlanego. 

Jasnowidz w Święto Trzech Króli
Przypomnijmy, pod koniec kwietnia 2021, na miejsce spotkania protestujących w Trzech Króli przyszło około 40 do 50 mieszkańców bloków przy ulicy Staffa 2,  4,  6,  8,  10 i Żeromskiego 23. Ciekawy z perspektywy 4 miesięcy epizod opisaliśmy w 4lomza. pl: "Niespodziewanie zjawia się mężczyzna z wydrukowanym tekstem ok. strony petycji o kompromisie z Zarządem ŁSM i zgodą mieszkańców na budowę jednego bloku. Próbuje nakłaniać do składania podpisów. Ludzie reagują z niedowierzaniem, częściej ze złością. - Jaki kompromis, jaka petycja, to nasz sprzeciw, to protest! - odmawiają podpisywania "kompromisu" w ciemno". Dodajmy, że wówczas jeden ze spółdzielców wykrzykiwał o "mafii deweloperskiej, złodziejach". Spokojniejsi uczestnicy na te zarzuty dodawali, że inwestycje budowlane w atrakcyjnym miejscu zawsze są związane z bardzo dużymi pieniędzmi.       

Mirosław R. Derewońko

 

e-mail: mrd@4lomza.pl
numer tel.: 696 145 146

 

"Chcą zabrać nam słońce, światło, przestrzeń i zieleń"
Zarząd ŁSM kontra Spółdzielcy ze Staffa i Żeromskiego


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę