Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Regał paletowy – czyli, jak przechowuje się produkty w magazynach?

Regał paletowy to konstrukcja, którą każdy powinien poznać. Pandemia Covid-19 przyniosła ze sobą wiele bardzo poważnych wyzwań, ale wpłynęła też pozytywnie na stan poszczególnych branż. Kolejne rekordy odnotowuje sektor logistyczny, w którym inwestycje magazynowe nie zwalniają tempa. Nowe obiekty powstają niczym grzyby po deszczu. Wysoki popyt na powierzchnie magazynowe wynika przede wszystkim z dynamiki rozwoju branży e-commerce. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak w tych wszystkich magazynach przechowuje się produkty? Właśnie do tego służy do tego regał paletowy!

Co to jest regał paletowy?

Regał paletowy do profesjonalnych zastosowań jest wykonany z wysokogatunkowej stali – konstrukcja może osiągać nawet kilkadziesiąt metrów wysokości i powinna pozwalać na bezpieczne przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do składowania palet. Jest to relatywnie prosty układ oparty na ramie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że rynek oferuje różne warianty regału paletowego - my w tym tekście skoncentrujemy się wyłącznie na tym, które jest najbardziej popularny.

Regał paletowy rzędowy jest zbudowany z belki, na której odkładane są jednostki ładunkowe oraz ze słupów, które odpowiadają za wysokość konstrukcji – przypomina stojak i tak też często bywa określany (stojak na palety). Standardowa długość belki to zazwyczaj 2 700 milimetrów – wartość ta wynika bezpośrednio z wymiarów europalety, które wynoszą 1200x800 milimetrów. Na takiej belce regałowej możemy bezpiecznie zmieścić 3 palety ułożone po krótszym boku. Wysokość regału paletowego, w praktyce, jest ograniczona zasięgiem wózka widłowego. Regały ustawia się w rzędy, stąd ich nazwa, żeby maszyna obsługująca palety mogła się pomiędzy nimi poruszać.

Regał paletowy o pojedynczej głębokości

Regał paletowy o pojedynczej głębokości to najbardziej popularny wariant. Taka konstrukcja zapewnia bezpośredni dostęp do każdej palety. Co to oznacza? Wózek widłowy może pobrać daną jednostkę ładunkową bez konieczności wykonania dodatkowych czynności. Po wyjęciu palety, miejsce regałowe jest natychmiast dostępne do umieszczenie nowego ładunku. Główną wadą jest to, że wymagana jest relatywnie duża przestrzeń operacyjna dla wózków, przez co redukuje się automatycznie ilość miejsca przeznaczonego na składowanie.

Regał paletowy o podwójnej głębokości

Regał paletowy o podwójnej głębokości to wariant regału, który obejmuje dwa pojedyncze regały umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie. Czyli w jednym rzędzie mamy do czynienia z czterema regałami paletowymi. Zmniejsza to liczbę wymaganych korytarzy, ale też utrudnia obsługę, obniża wydajność i produktywność operatora, a także wymaga specjalistycznego mechanizmu do obsługi takiego regału w wózku widłowym – podwójnego zasięgu.

Regał paletowy – podsumowanie

Stalowa ramka do przechowywania palet to konstrukcja, którą spotykamy w niemal każdym nowopowstałym magazynie. Wiele obiektów decyduje się na wdrożenie pomostów magazynowych opartych na opisywanej technologii. Co to oznacza? Regał paletowy służy jako podstawa konstrukcyjna, na której projektuje się podłogi. Tego typu zabieg pozwala zwielokrotnić posiadaną przestrzeń operacyjną. Jest to szczególnie popularne w magazynach obsługujących internetowy kanał sprzedaży. Jak to wygląda w praktyce? Regały paletowe ustawione w rzędy pozostają bez zmian. Na regałach buduje się coś na kształt stalowego dachu, co jednocześnie jest podłogi dla kolejnego piętra konstrukcji. Zobacz, jak to robi polski producent regałów paletowych: https://wdx.pl/oferta/regaly-paletowe/.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę