Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Święconka w dobrych rękach przed kościołem

Słoneczna Wielka Sobota 2021 w Łomży stała się tradycyjnie okazją dla kilku tysięcy wiernych do przechadzki lub przejażdżki w kierunku kościoła parafialnego. Każdy w pojedynkę, parami albo z rodzinami miał koszyczek wiklinowy. A wewnątrz smakowita święconka na śniadanie w Wielkanoc - w koszyczkach leżą przykryte białymi, koronkowymi czy zdobionymi serwetkami chleb, kiełbasa, jaja, sól. Wierni przypominają sobie o symbolice pokarmów codzienności na drodze ku wieczności.

Łomżyńskie świątynie wyposażone w polskie maseczki, chroniące przed wirusami. Osłonkę można za skromny datek bądź gratis wziąć dla ochrony przed zarazkami w powietrzu. Na stolikach butelki z płynami dezynfekcyjnymi do rąk. Zdarza się woda święcona z dozowników na podczerwień: kto pod kranik podsunie dłoń, poczuje po chwili na palcach chłodne krople wody. Przywracającej cichą moc tradycji, że w przestrzeni zwykłej egzystencji śmiertelnika może działać oczyszczające źródło. Skarbony, skarbonki i tace w kościołach zgromadzą datki na kwiatki, remonty, utrzymanie świątyń. Zdarzało się, jak przed kościołem Bożego Ciała, że to ministrant stał z puszką na hojność wiernych.

W jedności z Chrystusem Zmartwychwstałym
Spowiednicy w konfesjonałach słuchają szeptów grzeszników, chcących oczyszczenia duszy przed Wielkanocą Anno Domini 2021. Czasem w świątyni pustka, a czasami kolejki po kilkanaście osób, wierzących, że wyznanie grzechów uwolni od ciężaru zła i przywróci życiodajną łączność z Panem Jezusem. Jednak znakomita większość wędrowców ze święconką ma cel praktyczny: poświęcić to, co będzie wprawdzie pokarmem dla ciała, lecz w jedności z Chrystusem Zmartwychwstałym, jakby wspólnie ze Zbawcą przy jednym, świątecznie nakrytym stole podczas wielkanocnego śniadania.

Na świeżym, zimnym i wietrznym powietrzu przed kościołem Bożego Ciała kilkadziesiąt osób stoi w odstępach po kilka metrów, jakich może nie uświadczyli w zamkniętych przestrzeniach sklepów, gdy tłoczno było przy kasach, że czuło się oddech na plecach klientów... Przepisowe maseczki ma praktycznie każdy, choć zdarzają się przy tej i innych świątyniach wyjątki, małe dzieci i nastolatki. Wierni odmawiają "Ojcze nasz", zaś ks. Grzegorz Chełstowski - modlitwę błogosławieństwa, żeby z wiarą przeżywać obecność Chrystusa podczas wielkanocnego posiłku. Podzielimy się jajkiem na znak nowego życia, chleb ma przypomnieć o Ostatniej Wieczerzy i śniadaniu Uczniów z Mistrzem, kiełbasa - o krwawej Ofierze Baranka, a sól - o oczyszczeniu ran dla zdrowia w szczęśliwości Raju.

Dwutlenek węgla na Wielką Sobotę
Przed kościołem św. Brunona nie ma gdzie zaparkować, taki tłum przyjezdnych samochodami zajął pobliski parking i pobocza ulicy Wojska Polskiego. Przed południem nie pada i jest sucho, dlatego wielka dziwota, czemu kierowcy wzorem Mistrza z Nazaretu nie wyruszyli w drogę pieszo, zamiast zatruwać Matkę Ziemię spalinami, przyczyniając się do ocieplenia klimatu i wymierania gatunków. Ksiądz poświęcił pokarmy z wiklinowych koszyczków z zachowaniem dystansu sanitarnego, kiedy dziesiątki wiernych w półkolu przed kościołem trzymają święconki. Rok temu nie było święcenia... 

Wierni na ławkach do siedzenia przed kościołem Braci Kapucynów ustawiali koszyczki, odchodząc sami trochę dalej dla dystansu społecznego, gdy Brat święcił pokarmy i życzył dobrej Wielkanocy. I przed 500-letnią Katedrę parafianie w maseczkach przynieśli pokarmy do poświęcenia na zewnątrz.

Święty Andrzej Bobola chroni przed wirusem
Przed Krzyżem Świętym trzy wysokie stoły z białymi blatami. Parafię z kościołem - wotum 1000-lecia chrześcijaństwa na Ziemi Łomżyńskiej (od męczeństwa misjonarza św. Brunona w 1009 r.) odwiedza biskup Tadeusz Bronakowski, który błogosławi i święci pokarmy. Duchowny w purpurze naucza, że Wielkanoc jest tam, gdzie ludzie gromadzą się na Eucharystii. Wielkanoc jest tam, gdzie każdego dnia odradzają się ku Dobru. Poetycko uświadamia, że Chrystus jest Zmartwychwstaniem. Błogosławi na Wielkanoc w życiu indywidualnym, rodzinnym i narodowym parafianom i Diecezji. 

Wyjątkiem od (zalecanej przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego) reguły święcenia w Wielką Sobotę 2021 przed kościołami okazała się parafia św. Andrzeja Boboli. Wewnątrz kościoła przy ulicy Wąskiej w nawie głównej stanęła długa, niska ława z białym obrusem do posadzki. Mam nadzieję, że żaden wirusek nie spadł na błogosławione pokarmy spod maseczki polskiej, chroniącej.

Mirosław R. Derewońko    

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę