Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze miastami dobrego życia wg Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Główne zdjęcie
Wysokie Mazowieckie

Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze zaliczone zostały do tzw. miast dobrego życia w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Przewidując możliwe scenariusze rozwoju dla miast liczących do 20 tys. mieszkańców, naukowcy porównali sytuację w ponad 200 ośrodkach miejskich, w tym 11 z województwa podlaskiego.

Prognozy dotyczą nie konkretnych miejscowości, a trzech grup na jakie je podzielono. To miasta dobrego życia, niewykorzystanych szans i takie, które nie zmienią swojej sytuacji bez impulsu zewnętrznego.

Do pierwszego typu zaliczono te, które mają wysoką pozycję w regionie, dobrą sytuację finansową, i są przyjazne dla biznesu. Tu zagrożeniem może być tylko odpływ, szczególnie młodych, ludzi do większych ośrodków w poszukiwaniu jeszcze lepszych warunków.

Miasta niewykorzystanych szans są także w niezłej sytuacji ekonomicznej, ale gorszą mają tę społeczną. Same uważają się za zadbane i atrakcyjne, ale nieco mniej mogą zaoferować mieszkańcom i nie są zbyt innowacyjne. Z województwa podlaskiego do tej grupy zaliczono Czarną Białostocką, Knyszyn, Łapy, Nowogród, Michałowo i Szczuczyn. Dalsze ich losy zależą w głównej mierze od stopnia zaangażowania elit i lokalnych liderów - uważają ekonomiści.

Natomiast miasta, które potrzebują impulsu rozwojowego (m.in. Dąbrowa Białostocka, Lipsk i Rajgród) mają nie tylko złą sytuację demograficzną, ale także są słabe ekonomicznie. Same przyznają, że mają niewielkie perspektywy na rozwój, a szansę widzą tylko w zwiększeniu atrakcyjności turystycznej.

Z kolei autorzy raportu uważają, że poza aktywnością liderów ważny jest też poziom nakładów inwestycyjnych - miasta te wykorzystują np. o wiele mniej pieniędzy unijnych.

 

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę