Rozpoczynają się próbne egzaminy ósmoklasisty
Ósmoklasiści - podobnie jak maturzyści - spotkają się w szkole na próbnych egzaminach po wielu miesiącach nauki zdalnej.
Test ma być przeprowadzony w oparciu o wszelkie zasady reżimu sanitarnego, ale jednocześnie ma jak najwierniej przypominać warunki egzaminu z terminu głównego, który w tym roku wypadnie nie w kwietniu, ale dopiero pod koniec maja.
Poza zmianą terminu - z powodu pandemii i trudności w opracowywaniu materiału na lekcjach online - zmieni się też zakres sprawdzanej wiedzy. Na przykład w przypadku języka polskiego odchudzono listę lektur, a w przypadku matematyki uczniowie będą mieli do rozwiązania mniej zadań, ze zmniejszonymi wymaganiami między innymi z działań na pierwiastkach czy geometrii przestrzennej.
Próbny egzamin z języka polskiego potrwa dwie godziny, z matematyki 100 minut, a z języka obcego 90. Szkoły przystępują do niego dobrowolnie. Centralna Komisja Egzaminacyjna zaznacza, że powinien on mieć jedynie charakter diagnostyczny i niewłaściwe jest wystawianie ocen cząstkowych na podstawie tego testu. Natomiast wyniki z głównego egzaminu będą miały wpływ na szanse ucznia w dostaniu się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.